Kek me portokall, shije për të gjithë – Lajmi.net
Kek me portokall, shije për të gjithë
Autori: Lajmi.net LifestyleReceta 16:59, 17 March 2018
E shtunja, padyshim është një nga ditët që mund të kemi më shumë  energji për të përgatitur ushqime, për  të cilat gjatë javës nuk na del koha mjaftueshëm, transmeton lajmi.net

Ne u sjellim një kek të ëmbël mesatarisht, i cili përshtatet me çaj njashtu edhe me kafe, duke e përgatitur shumë shpejtë dhe lehtë.

Përbërësit:

3 vezë

200 mg sheqer

200 ml qumësht

100 ml vaj

1 pako pluhur për pjekje

1 pako sheqer vanille

1 lëvore portokalli

1 gotë e gjysmë

Procedura: Vezët dhe sheqerin i tund së bashku. Hedh qumështin dhe vajin duke i tundur sërish, duke shtuar vanillen, miellin dhe pluhurin për pjekje. Pasi i përziejmë të gjithë së bashku hedhim dhe lëvoren e portokallin duke e grimcuar në e rende.

Pjekja: 20-25 min /Lajmi.net/


Fotolajm

Rita, Dua dhe Era.
?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO