Të Infektuar: 1110

Të Shëruar: 843

Të Vdekur: 30

Japonia shpall zyrtarisht gjendjen e jashtëzakonshme

11:17 | 7 Prill 2020

Foto: AFP

Japonia ka shpallur zyrtarisht gjendjen e jashtëzakonshme një mujore.

Kryeministri japonez Shinzo Abe shpalli zyrtarisht gjendjen e jashtëzakonshme një mujore, raporton CNN, transmeton lajmi.net.

Gjendja e jashtëzakonshme do të zgjasë nga sot deri më 6 maj dhe do të vlejë në shtatë prefektura të goditura nga viruset, përfshirë Tokion.

Abe kishte njoftuar dje që ai do të bënte deklaratën sot, pasi vendi sheh rritje të infektuarve me koronavirus.

Sipas deklaratës, “aktiviteti themelor ekonomik” do të vazhdojë ende, me transport publik dhe supermarketet ende mbeten të hapura. Njerëzit nxiten të qëndrojnë në shtëpi dhe të mos bëjnë udhëtime të panevojshme. /Lajmi.net/