Të Infektuar: 19.328

Të Shëruar: 15.434

Të Vdekur: 678

Istrefi: Një nga një, po na lënë të gjithë ikonat e artit kosovar

13:20 | 15 Shtator 2020

Foto: Facebook

Shkumbin Istrefi ka shkruar i pikëlluar për vdekjen e Adem Mikullovcit.

Shkumbin Istrefi shkruan telegram ngushëllimi për vdekjen e aktorit të madh, Adem Mikullovci, shkruan lajmi.net.

Aktori thotë se Ademi ishte njëri prej kolosëve të artit në Kosovë dhe la pas vetes qindra role të shkëlqyeshme në teatër, film e televizion.

KY ËSHTË POSTIMI I PLOTË I ISTREFIT, PA NDËRHYRJE:

“Nje nga nje, po na lene te gjithe ikonat e Artit Kosovar. Ata qe krijuan dhe shtruan rrugen e Artit per te gjithe ne qe po ecim pas tyre e mundohemi te ndjekim rrugen e tyre.
Ademi ishte njeri prej koloseve te Artit ne Kosove. La pas vetes qindra role te shkelqyeshme ne Teater, Film e Televizion. Qindra vepra qe ishin vule e kohes.
Ne kohet kur popullit i duhej disponim, Ademi ishte prane tij me fjale e me vepra qe te nxirrnin lotet duke qeshur.
Ne kohet kur popullit i duhej mobilizim, Ademi poashtu ishte aty me fjale e me vepra qe te nxirrnin lotet nga dhimbja e hidherimi.

Ndiej dhimbje per faktin qe na la, por edhe krenari qe pata fatin te nis me te hapat e pare ne art dhe ndava me te momente te bukura e te veshtira.

Paste qetesi shpirti i tij”.

Adem Mikullovci do të varroset sot (e martë) në orën 16:00. /Lajmi.net/