Holanda GP: Max Verstappen fiton pas flamurit të kuq

Max Verstappen i Red Bull fitoi Çmimin e Madh të Holandës në Zandvoort, duke shënuar një fitore rekord të nëntë radhazi në raundin e 13-të të kampionatit botëror të Formula 1 2023. Verstappen arriti triumfi e tij të tretë radhazi në shtëpi për të arritur rekordin prej nëntë fitoresh radhazi – nga Fernando Alonso (Aston Martin)…

Auto & Tek

27/08/2023 19:49

Max Verstappen i Red Bull fitoi Çmimin e Madh të Holandës në Zandvoort, duke shënuar një fitore rekord të nëntë radhazi në raundin e 13-të të kampionatit botëror të Formula 1 2023.

Verstappen arriti triumfi e tij të tretë radhazi në shtëpi për të arritur rekordin prej nëntë fitoresh radhazi – nga Fernando Alonso (Aston Martin) dhe Pierre Gasly (Alpine) pasi shiu i madh shkaktoi një flamur të kuq pas përplasjes së rëndë të Zhou Guanyu në kthesën 1 kërkoi një sprint me pesë xhiro deri në fund.

Sergio Perez i Red Bull humbi i treti në rrugë ndaj Gasly për shkak të një dënimi për shpejtësi në gropa.

Në një pistë të thatë dhe me goma të buta, Verstappen udhëhoqi Lando Norris (McLaren) dhe George Russell (Mercedes) në kthesën 1. Alonso u rrëmbye i treti nga Russell në kthesën 3 ndërsa shiu filloi të binte dhe drejtuesit gjetën një sipërfaqe të njomur pistë në qoshet e fundit./Lajmi.net/