Hani këtë ushqim për 2 ditë. Largon diabetin dhe ju ndihmon të humbisni peshë! – Lajmi.net
Hani këtë ushqim për 2 ditë. Largon diabetin dhe ju ndihmon të humbisni peshë!
Autori: Lajmi.net FitLifestyle 13:10, 23 March 2018
Ekspertët kanë përkufizime të ndryshme për dietën e “bimëve”, por pajtohen tek pjesa ku duhet të hani më tepër barishte sesa mish.

Ajo që po themi nuk është që të bëheni vegjetarian, por ti kushtoni kujdes të vecantë dietës tuaj.

E vërteta është se të qenit vegjetarian nuk është domosdoshmërisht opsioni më i mirë për të gjithë, pasi 20% prej nesh do të sëmuren nëse ndjekin këtë dietë. Por për një pjesë të konsiderueshme, pra 80% do të ishte mbrojtja më e mirë ndaj sëmundjeve kronike.

Një ndryshim i rëndësishëm midis dietave me bazë bimore dhe dietës perëndimore është se ata vazhdimisht demonstrojnë më pak raste të kancerit.

Hulumtimet e publikuara në Journal of Nutrition sugjerojnë se ne kemi nevojë për ushqime të plota nga toka, që sigurojnë antioksidantë natyralë. Është vlerësuar se 1/3 e të gjitha vdekjeve nga kanceri në Shtetet e Bashkuara mund të ishin parandaluar nëpërmjet një diete me bazë bimore.
Hulumtimi i kryer në Universitetin Loma Linda studioi 70,000 pjesëmarrës dhe gjeti raste me numër më të ulët të kancerit tek pjesëmarrësit vegjetarianë, kunddrejt pjesëmarrësve jo-vegjetarianë. Shkaktari që mendohet se nxit kancerin është mishi.

Pse baza bimore është themelore për humbje peshe:

Kohët e fundit, një studim mbi humbjen e peshës zbuloi se vegjetarianët humbën peshë afër 200% më shpejt se sa grupi i kontrollit.
Studimet kanë vlerësuar se mbi 22.8 milionë njerëz (10 përqind e të rriturve amerikanë) janë vegjetarianë dhe peshojnë 3-20% më pak se ngrënësit e rregullt.

Për të ulur kolesterolin dhe shanset e përhapjes së sëmundjes së diabetit, ju sugjerojmë këtë dietë dy ditore:

Dita 1
Mëngjes
Proteina, 1 banane, 2 lugë gjalpë bajame
Supë me thjerrëza, sallatë me kastraveca e domate

Drekë
Sanduic vegjetarian, sallatë me fara kungulli, mollë
Avokado, 1 banane

Darkë
Perime të ziera

Dita 2

Mëngjes
Proteina
Mollë, 1 filxhan lëng luleshtrydhe, 1 kastravec

Drekë
Sallatë e madhe me zarzavate
Fasule të përziera dhe lakër

Pas stërvitje
Gjalpë bajame

Darkë
Perime, fasule dhe avokado
Sallatë me spinaq

Para gjumit
Proteina, arra.

Fotolajm

Rita, Dua dhe Era.
?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO