Hamilton beson se më shumë makina duhet të kontrollohen pas garave të F1

Lewis Hamilton beson se më shumë makina duhet të kontrollohen pas garave. Shtatë herë kampioni i botës humbi vendin e dytë në Austin, Teksas për shkak të konsumit të tepërt të blloqeve të rrëshqitjes së makinës së tij, shkruan lajmi.net. Ai beson se makinat e tjera do të ishin kapur nëse do të kontrolloheshin. “Ajo…

Auto & Tek

27/10/2023 17:03

Lewis Hamilton beson se më shumë makina duhet të kontrollohen pas garave.

Shtatë herë kampioni i botës humbi vendin e dytë në Austin, Teksas për shkak të konsumit të tepërt të blloqeve të rrëshqitjes së makinës së tij, shkruan lajmi.net.

Ai beson se makinat e tjera do të ishin kapur nëse do të kontrolloheshin.

“Ajo që është çmenduri është se testojnë vetëm katër makina, 50% dështojnë. Dhe unë kam pasur informacion nga shumë të tjerë që ishin gjithashtu të paligjshëm, por ata ia dolën. Kjo është e ngatërruar”, tha shoferi 38-vjeçar i Mercedesit.

Vetëm makinat e Hamilton, fituesit të garës Max Verstappen të Red Bull, Lando Norris të McLaren dhe Charles Leclerc të Ferrarit u kontrolluan për ligjshmërinë e dyshemesë në Austin të dielën e kaluar.

Hamilton dhe Leclerc u diskualifikuan për të njëjtën shkelje teknike.

Një sërë testesh të ndryshme janë kryer në makina të tjera.

Norris tha se nëse një makinë nga një ekip ishte e paligjshme në një mënyrë të tillë, atëherë kishte shumë mundësi që edhe tjetra të ishte e paligjshme. /Lajmi.net/