Gripi ua merr jetën 58 personave në Greqi

“Është tragjike që për vaksinën që kushton vetëm 6 euro, të humbasin jetë njerëzore”, thekson Shoqata e Mjekëve të Athinës.

Bota

24/02/2014 18:18

Gripi stinor ka shkaktuar mbi 58 viktima në shtetin helen, ndërsa autoritetet janë në alarm se situata mund të përkeqësohet.

“Është tragjike që për vaksinën që kushton vetëm 6 euro, të humbasin jetë njerëzore”, thekson Shoqata e Mjekëve të Athinës.

Sipas ISA, 40% e popullsisë që i përket grupit me rrezikshmëri të lartë, nuk arriti të vaksinohet për gripin stinor, pasi mjaft farmacistë deklaruan se sasitë e vaksinave që mbërritën në farmacitë e tyre ishin shumë më të vogla, nga sa ata kishin porositur dhe në të njëjtën kohë nuk u dërguan vaksina në njësitë e kujdesit parësor shëndetësor.

Shoqata e Mjekëve e cilëson si kriminale mungesën e politikës vaksinuese në Greqi, por edhe deklaratave të joekspertëve, të cilët vitet e mëparshme e terrorizuan popullsinë, me hipoteza të pabazuara shkencërisht mbi komplikimet e mundshme nga vaksinimi, gjë që i la mijëra qytetarë të ekspozuar në pandeminë e gripit.

Autoritetet shëndetësore thonë se fluksi në qendrat shëndetësore, është i madh dhe virusi H1N1 po përhapet me shpejtësi të madhe.

(Kosovapress)