Të Infektuar: 1147

Të Shëruar: 874

Të Vdekur: 30

Gjermania pret rritjen e numrit të vdekjeve nga koronavirusi

11:44 | 7 Prill 2020

Gjermania pret rritjen e numrit të infektuarve me koronavirus.

Zyrtarët gjermanë paralajmëruan sot se vendi duhet të presë rritje të numrit të vdekjeve nga koronavirusi për shkak të infektimeve në shtëpitë e përkujdesjes dhe lehtësirave të banimit, raporton CNN, transmeton lajmi.net.

Ka të ngjarë që nuk do të ketë rënie të numrit me raste të reja në ditët e ardhshme, paralajmëroi presidenti i Institutit Robert Koch, një agjenci federale kërkimore e qeverisë.

Kishte 3,834 raste të reja dhe 173 vdekje dje, tha instituti.

Kjo sjell totalin e vendit në 103.375 raste dhe 1.810 vdekje, sipas të dhënave nga Universiteti Johns Hopkins.

Këto shifra nuk pasqyrojnë numrin e rasteve aktive, pasi shumë pacientë janë shëruar dhe janë larguar nga spitali; përkundrazi, përfaqëson numrin e përgjithshëm të infeksioneve që nga fillimi i pandemisë, transmeton lajmi.net.

Gjermania ka shtretër të mjaftueshëm për njësi të kujdesit intensiv: Lothar Wieler, kreu i Institutit Robert Koch, tha se vendi ka kapacitete të mjaftueshme ICU për momentin.

“Unë jam i lumtur për secilin shtrat dhe secilin ventilator,” tha ai.

Mirëpo, ai paralajmëroi se kapaciteti mund të skadojë në të ardhmen. /Lajmi.net/