Gjëra që rrafshojnë barkun

Domatet: Janë më të preferuarat që t’ju duket barku rrafsh. Kanë burim të mirë të antitoksidanteve. Kanë shije të mirë, mund t’i përdorni edhe si lëng. Shalqiri: Shalqiri është një nga burimet më të pasura me ujë. Përmban gati 94% ujë dhe është një zgjedhje e shkëlqyer për të humbur kaloritë. Heq lëngjet e tepërta…

Lifestyle

22/10/2013 14:24

Domatet: Janë më të preferuarat që t’ju duket barku rrafsh. Kanë burim të mirë të antitoksidanteve. Kanë shije të mirë, mund t’i përdorni edhe si lëng.

Shalqiri: Shalqiri është një nga burimet më të pasura me ujë. Përmban gati 94% ujë dhe është një zgjedhje e shkëlqyer për të humbur kaloritë. Heq lëngjet e tepërta që shkaktojnë yndyrën në bark.

Kërpudhat: Kërpudhat përmbajnë shume fibra, gjë që ju mbajnë të ngopur gjatë gjithë ditës. Gjithashtu nxisin lëvizjen e mirë të zorrëve për shkak të fibrit dietik.

Vaji i ullirit: Shumë prej nesh kur mundohemi të humbim peshë duhet t’i bimë shkurt trashësisë. Por, pranimi oleik acid në vajin e ullirit kontrollon nivelet e sheqerit në gjak.

Bademi: Bademi është shumë i pasur me kalori por nuk kontribuon në barkun e trashë, kontribuon në vitaminën E, e cila është shumë e mirë për lëkurë.  Gjithashtu, përmirëson procesin e tretjes dhe ndihmon për të reduktuar yndyrën nga trupi.

Banana: Kur të gjithë mundohen që të humbin peshë, këshillat që i merrni është që ta evitoni bananen. Por, bananja ka burim të mirë të kaliumit që ndihmon për të reduktuar mbajtjen e ujit në trup. Gjithashtu, është e pasur me fibra dhe bën që të ndiheni të mbushur për nga apetiti.

Arrat: Arrat kanë pak kalori dhe japin shumë energji në trup. Nëse keni vendosur për të humbur kalori shpejt, atëherë filloni ditën tuaj me disa copë arra. Japin energji pozitive dhe bëjnë që të ndiheni të plotë lidhur me apetitin.