Ferrari zgjidh problemet e tij

Vasseur shikon ulje-ngritjet e Ferrarit me një distancë: “Nga e dyta në njëmbëdhjetë ka dy të dhjeta”. Për dominimin e Verstappen: “Nuk mund të ankohemi” Është kurioze që Ferrari u ngjit në podium vetëm në vitin 2023 në fundjavat e formatit sprint. Ekziston vetëm një praktikë falas, vështirë se ka kohë për të punuar në makinë. Vasseur i përgjigjet…

Auto & Tek

10/08/2023 15:35

Vasseur shikon ulje-ngritjet e Ferrarit me një distancë: “Nga e dyta në njëmbëdhjetë ka dy të dhjeta”. Për dominimin e Verstappen: “Nuk mund të ankohemi”

Është kurioze që Ferrari u ngjit në podium vetëm në vitin 2023 në fundjavat e formatit sprint.

Ekziston vetëm një praktikë falas, vështirë se ka kohë për të punuar në makinë.

Vasseur i përgjigjet për gjendjen e Ferrari në ‘AS’: “Atëherë do të kthehem në Katar (qesh, sprinti tjetër). Ka shpjegime të ndryshme. Së pari, se kemi përgatitje më të mirë se disa nga konkurrentët tanë. Ajo lidhet edhe me karakteristikat e qarqeve, ka ngjashmëri mes Spielberg , Baku dhe Spa. Por nuk mendoj se ky është përfundimi që duhet të marrim parasysh”.

Të paktën skuadra e Maranellos mbërriti në pushimin e verës në formë të mirë: ritëm solid nga Sainz në sprintin në Spa, vendi i tretë nga Leclerc në garë. Me të gjitha, lideri francez nuk është i sigurt: “Jam i qetë sepse një javë para Spa-s ishte fundi i botës, McLaren po fluturonte dhe ne ishim budallenj. Në një javë McLaren është prapa, ne jemi përpara, kështu që ju duhet të jeni të qetë. Fusha është shumë e ngushtë, kështu që ju mund të lëvizni nga e dyta në njëmbëdhjetë. Sezoni nuk ka mbaruar, ka shumë për të bërë, por është pozitive që gjysmën e parë të sezonit ta mbyllim me një rezultat të mirë”. Leclerc është i gjashti në Kupën e Botësdhe Sainz, i shtati me shtatë pikë diferencë mes tyre.