Ëmbëlsirë me limon

Një recetë më ndryshe e një ëmbëlsire me limon.

Lifestyle

13/11/2014 14:13

Përbërësit:

  • 4 vezë
  • 1 gotë uji sheqer
  • 1 gotë uji vaj
  • 1 gotë uji kos
  • 2.5 gota uji miell
  • 1 pluhur pastë
  • 1 sheqer vanilje
  • Lëvore limoni në rende

Përgatitja:
Fillimisht rrahim vezët me sheqer dhe më pas i shtojmë vajin, kosin dhe miellin. I përziejmë me sheqer, vanilje dhe pluhur paste, dhe në fund i hedhim lëvoren e një limoni në rënde. Enën ku do vendosim brumin e lyejmë me vaj ose margarine dhe hedhim brumin në të. Piqet për 40 minuta në 180 gradë.