Ëmbëlsirë me krem karamele – Lajmi.net
Ëmbëlsirë me krem karamele
Autori: Lajmi.net LifestyleReceta 13:33, 11 December 2018
Sot do ju tregojmë për ëmbëlsirën me krem karamele, e cila është shumë e lehtë për tu përgatitur dhe është shumë e shijshme.

Përbërësit

4 vezë

100 gr sheqer

100 gr gjalpë

70 gr miell

30 gr kakao

¼ Pluhur pjekje

Për krem 

4 vezë

200 ml Krem

300 ml qumësht të kondensuar

Hapat

1
Së parim tundim vezët me sheqer, më pas e shtojmë gjalpin e zbutur, në fund miellin, pluhurin për pjekje dhe kakaon.

2
Këtë masë e vendosim në tepsi, e pjekim pak derisa sipërfaqja të forcohet, ndërkohë vezët i tundim me qumështin e kondensuar dhe kremin.

3
Këtë masë e shtojmë përmbi kek, i cili duhet ta ketë sipërfaqen pak të pjekur, pastaj vazhdojmë të pjekim së bashku në temperaturë 180 gradë celsius për rreth 30 minuta.

4
Ju bëftë mirë!

Fotolajm

Rita, Dua dhe Era.
?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO