Të Infektuar: 3703

Të Shëruar: 1946

Të Vdekur: 79

Ëmbëlsirë me arrë kokosi dhe çokollatë

14:51 | 27 Shkurt 2015

Ëmbëlsirë me arrë kokosi dhe çokollatë

Një recetë tepër e shijshme dhe e lehtë për t’u bërë. Përgatiteni atë sepse nuk do të zhgënjeheni!

Përbërësit:
• 443ml çokollatë
• tre filxhanë arrë kokosi e copëtuar
• një filxhan qumësht Panda

Përgatitja:

1. Në një tas mesatar, përziejmë arrën e kokosit dhe qumështin Panda duke krijuar një përbërje të trashë dhe ngjitëse.

Homemade5

2. Me duar, i japim masës formë drejtkëndëshi dhe ushtrojmë forcë në mënyrë që të ruajmë formën. Pasi formojmë tre-katër drejtkëndësha, lajmë duart, por nuk i thajmë plotësisht. Kjo shërben që masa të mos na ngjitë në duar.

Homemade6

3. I vendosim drejtkëndëshat në një letër pergamene dhe i futim në frigorifer për 20 minuta. Duhet ta zbatojmë këtë pjesë të procesit të punës, përndryshe kur të hedhim shtresën e çokollatës, ajo nuk do të qëndrojë si duhet.

Homemade7

4.  Ndërkohë presim çokollatën në copa. Vendosim në një enë dy të tretat e saj dhe i shkrijmë në mikrovalë për 30 sekonda. Përsëritim të njëjtën gjë me pjesën e mbetur të çokollatës.

Homemade8Homemade9

5. Heqim masën nga frigoriferi. Marrim dy pirunë. Me njërin heqim shtresat drejtkëndore nga çokollata, ndërsa me pirunin tjetër, heqim çokollatën e tepërt dhe i vendosim në një letër.

Homemade11Homemade12

Ëmbëlsirën e lëmë derisa çokollata të forcohet dhe pastaj e shërbejmë. Ju bëftë mirë! /living

Homemade13