E konsumoni shpesh, po nuk jeni në dijeni se si ndikon në shtypjen e gjakut

16:46 | 15 Maj 2019

Shtypja e lartë e gjakut ose hipertensioni kërcënojnë enët e gjakut dhe organet vitale.

Por, nëse vuani nga kjo gjendje shëndetësore, iu kërkohet që të ndryshoni dietën, transmeton lajmi.net

Shoqata Amerikane e Shëndetit të Zemrës ka theksuar se fruti i avokados mund të ndihmojë në luftën kundër shtypjes së lartë të gjakut.

Shoqata e apostrofuar ka konfirmuar se avokado ndihmon në ruajtjen e niveleve të shtypjes së gjakut, falë kalciumit që posedon.

Ushqimet e pasura me kalcium janë kajsia, bizelet, spinaqi, peshku tuna, patatet, portokalli dhe kërpurdhat. /Lajmi.net/