Dyshohet se konsumoi drogë, notari kinez habit të gjithë me veprimet e tij

23:41 | 23 Korrik 2019

Notari kontravers kinez Sun Yang bërtiti: “Ti je një humbës, unë jam fitues” në Duncan Scott pasi atleti britanik nuk pranoi të ndante një podium me të.

Sun, i cili mori një ndalim tre-mujor për shkak të dopingut në vitin 2014, u ngrit në pozitën e medaljes së artë në 200 metra stil i lirë në Kampionatin Botëror pasi Danas Rapsys i Lituanisë u skualifikua për lëvizjen në blloqe.

Scott, i cili mori medaljen e bronztë, u nda pas paraqitjes së medaljes dhe nuk pranoi të qëndronte në hapin më të lartë të podiumit për fotografi – duke shkaktuar një reagim të furishëm nga Sun, transmeton lajmi.net.

Qëndrimi i Scott ishte përshëndetur nga shumica e arenës, duke përjashtuar një seksion vokal të mbështetësve kinezë.

Notari kinez dyshohet që konsumoi drogë pas veprimeve që bëri, një gjë e cila mbeti e pavërtetuar deri tani.

Skenat e pazakonta bën që të dy notarët të marrin një paralajmërim nga FINA, organi qeverisës sportiv.

Një gjë të tillë bëri edhe Mack Horton pasi australiani refuzoi të ndajë një podium me Sun të dielën në garën 400 metra stil i lirë.

Horton e quajti Sun një ‘mashtrues droge’ në Olimpiadën 2016 në Rio. /Lajmi.net/