Dy lojtarë të Tottenhamit rezultojnë pozitiv me COVID-19

22:16 | 15 Tetor 2021

Planet e Tottenham për udhëtimin e së dielës në Ligën Premier në Newcastle janë zhytur në kaos pasi dy lojtarë rezultuan pozitivë për koronavirus.

Tottenham: Dy lojtarë të Spurs rezultuan pozitivë për koronavirus pas pushimit ndërkombëtar

Të dy burrat, të cilët u stërvitën me grupin të enjten, u treguan se ishin infektuar me Covid-19 pas testeve në 24 orët e fundit; një kontigjent i rëndësishëm i skuadrës së lojës së klubit ka qenë jashtë detyrës ndërkombëtare

 

Dy lojtarë të Tottenhma të cilët u stërvitën me grupin të enjten, u treguan se ishin infektuar me Covid-19 pas testeve në 24 orët e fundit.

Dy lojtarët e paidentifikuar tani duhet të izolohen për 10 ditë sipas rregullave të Qeverisë, duke i mbajtur ata jashtë lojës në ‘St James Park’, një ndeshje e Konferencës Europa League kundër Vitesse Arnhem dhe derbi i Londrës në West Ham fundjavën e ardhshme.

Të dy lojtarët do të riprovohen të shtunën, sipas procedurës standarde.

Klubi kuptohet se është i sigurt se asnjë lojtar tjetër nuk do të duhet të izolohet pasi të ketë rënë në kontakt të ngushtë.

Në konferencën e tij për shtyp të premten pasdite, shefi i Spurs, Nuno Espirito Santo pranoi se ai ka mbetur me “çështje të mëdha” pas pushimit të fundit ndërkombëtar.

Lajmet do të sjellin më shumë zhgënjim për Nunon, i cili e pa skuadrën e tij të vuante pas ndeshjeve ndërkombëtare të shtatorit, kur disa anëtarë të skuadrës u kthyen të lënduar dhe tre lojtarë të Amerikës së Jugut shkuan në Kroaci për 10 ditë, në mënyrë që të shmangnin karantinën strikte në Angli.

“Pas pushimit ndërkombëtar ka gjithmonë çështje të mëdha që ndodhin,” tha Nuno. Kemi probleme, por nuk do ta them para ndeshjes ”.

Kuarteti i Spurs në Amerikën e Jugut, Cristian Romero, Giovani Lo Celso, Davinson Sanchez dhe Emerson Royal nuk ishin kthyer nga detyra ndërkombëtare kur Nuno iu drejtua mediave të premten.

Bosi i Spurs tha se nuk e ka përjashtuar përdorimin e tyre, ndërsa humbja e dy lojtarëve të ekipit të parë mund të rrisë shanset që ata të shfaqen, pavarësisht se Romero, Lo Celso dhe Emerson të gjithë kishin luajtur në orët e para të mëngjesit të së premtes.

“Ata po udhëtojnë tani,” tha Nuno. “Ata do të na bashkohen nesër (e shtunë) dhe pastaj do të shohim.

“Raportet që kemi është se ata i përfunduan lojërat e tyre mirë. Disa prej tyre luajtën 90 minuta, Davinson Sanchez jo, por ajo që ne presim është që ata të bashkohen me ne dhe pastaj do të shohim.”

Spurs shkuan para pushimit ndërkombëtar me një fitore 2-1 kundër Aston Villa, e cila i la ata të tetë në tabelën e Premier Ligës, vetëm katër pikë prapa liderit Chelsea. /Lajmi.net