Dy herë në javë nga ky ushqim, për ta parandaluar Alzheimerin – Lajmi.net
Dy herë në javë nga ky ushqim, për ta parandaluar Alzheimerin
Autori: Lajmi.net LifestyleShëndeti 22:17, 13 March 2019
Shkencëtarët besojnë se kanë gjetur një korrelacion midis kërpudhave dhe reduktimit të dobësisë së pjesës njohëse të trurit.

Kërpudhat mund të parandalojnë rrezikun e lëndimit të trurit, që nganjëherë çon në forma të demencisë, transmeton lajmi.net.

Shkencëtarët në Shkollën e Mjekësisë në Universitetin Kombëtar të Singaporit zbuluan se njerëzit që hanë më shumë se dy porcione të kërpudhave një javë mund të ulin shanset e tyre për të zhvilluar demencinë.

Sipas Shoqatës së Alzhiemer-it, edhe pse nuk klasifikohet si një formë e demencisë, njerëzit me probleme të zonës konjitive të trurit “kanë më shumë gjasa të zhvillojnë demincinë”.

Hulumtuesit besojnë se çelësi mund të qëndrojë në një përbërës të veçantë që gjendet në të gjitha kërpudhat, ergotionin (amino acid).

Kompleksi gjendet gjithashtu në ushqime të tjera, duke përfshirë gaforret, por është më e shumtë në kërpudha.

Studimi u botua në revistën “Journal of Alzhiemer’s Disease”. /Lajmi.net/

Fotolajm

Rita, Dua dhe Era.
?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO