Dita Botërore e të Pagjeturve, në Kosovë 1650 persona të zhdukur

Sot më 27 prill në Kosovë shënohet Dita Ndërkombëtare e Personave të Zhdukur.

Lajme

27/04/2022 08:05

Në nderim të tyre, Komisioni Qeveritar për Persona të Zhdukur do të vendosë kurora lulesh para përmendores së personave të pagjetur.

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Glauk Konjufca, do të bëjë homazhe pranë Obeliskut të të pagjeturve dhe më pas në Meje të Gjakovës.

Ndërsa zyrtarisht në Kosovë ende figurojnë mbi 1650 persona të zhdukur edhe 23 vjet pas luftës.

Familjarët ende presin informata rreth të pagjeturve dhe kërkojnë vazhdimisht nga institucionet e shtetit që të zbardhin fatin e tyre.