Të Infektuar: 17.591

Të Shëruar: 14.979

Të Vdekur: 659

Dialogu Kosovë – Serbi, Lajçak zhvillon takime me përfaqësues të Finlandës dhe Çekisë

11:07 | 23 Shtator 2020

I dërguari special i BE-së për dialogun, Mirosllav Lajçak ka vazhduar bisedimet për dialogun Kosovë-Serbi, të cilat i ka nisur të hënën.

Ai ka zhvilluar takime me Ministrin e Jashtëm finlandez dhe Sekretarin çek të Shtetit për Çështjet Evropiane.

Lajçak shkruan se BE është e interesuar për Ballkanin Perëndimor dhe mbështet dialogun Kosovë – Serbi.

“Dy ditët e fundit kanë qenë një shenjë e qartë se BE-ja është shumë e interesuar në Ballkanin Perëndimor dhe mbështet fuqimisht dialogun Beograd-Prishtinë, nën kujdesin e BE,” shkroi Lajçak në Twitter. /Lajmi.net/