Çështjet e Man Utd, përmirësimi i yllit të Chelsea: Pesë gjëra që mësuam nga ndeshjet e parë të LK

14:47 | 16 Shtator 2021

Pasi Liga e Kampionëve u rikthye në veprim këtë të martë dhe të mërkurë, ka pasur shfaqje të jashtëzakonshme dhe rezultate surprizë nga kompeticionet më prestigjioze të klubeve të futbollit botëror.

Me këtë në mendje, këtu janë pesë gjëra që mësuam nga ndeshja e parë e fazës së grupeve të Ligës së Kampionëve 2021/22.

Ky ekip i Manchester United ka një rrugë për të bërë:

Kundër Kampionëve Zviceranë BSC Young Boys Manchester United dukej komod, por i sheshtë në 35 minutat e para, duke marrë epërsinë nga Cristiano Ronaldo i cili konvertoi me shkathtësi pasimin mahnitës të Bruno Fernandes në minutën e 13-të.

Në këtë pikë, United ishte në kontrollin e topit, duke mos u kërcënuar me të vërtetë nga nikoqirët, por duke mos sulmuar vetë gjithashtu.

Sidoqoftë, ritmi i lojës së United ishte akoma shumë i ndarë, madje me Fredin që u kthye përkrah Donny van de Beek, i cili po bënte fillimin e tij të parë të sezonit.

Përballimi jo i duhur i Aaron Wan-Bissaka 10 minuta para intervalit kapi Christopher Martins në kyçin e këmbës dhe e la Unitedin me 10 lojtarë në fushë.

Ole reagoi menjëherë duke ‘sakrifikuar’ Jadon Sancho për Diogo Dalot dhe më pas përsëri në pjesën e parë duke sjellë Van de Beek për Raphael Varane.

Vizitorët qëndruan deri në minutën e 66-të para se të thyhej rezistenca e tyre, Nicolas Ngamaleu shënoi golin e barazimit, para se Jesse Lingard, si zëvendësim i Ronaldos, e përfundoi me dhuratë fitoren për skuadrën zvicerane me një pasim të dobët të shpinës.

“Djajtë e Kuq” duken vërtet mirë në ditën e hapjes së Premier Ligës kundër Leeds, pavarësisht se ishin ulur në krye të tabelës dhe ishin 1-0 të qetë përpara kartonit të kuq.

Ata duhet të gjejnë një ritëm dhe ritëm në lojën e tyre dhe të heqin shpejt gabimet e panevojshme individuale nëse duan të mbeten një sfidues në fronte të shumta.

Bayern Munich dhe Barcelona, ​​një rast studimi se si dhe si të mos drejtosh një klub futbolli

Fituesi i Ligës së Kampionëve 2020, Bayern Munich u cilësua si kandidatë i fortë në konkurrencën e vitit të kaluar para se dëmtimet e lojtarëve kryesorë të rezultonin në eliminimin e tyre në çerekfinale nga PSG.

Tani, me skuadrën e tyre të rimbushur dhe të ndërtuar nga viti i kaluar, kampionët e Bundesligës po duken shumë të rrezikshëm, siç dëshmohet në fitoren bindëse 3-0 ndaj Barcelonës në “Camp Nou”.

Dy gola nga Robert Lewandowski dhe një gol nga Thomas Muller dënuan skuadrën spanjolle të mposhtet, por nëse kjo ishte për Bayernin që ishte aq i mirë apo Barcelona ishte aq i keq, kjo mbetet për t’u parë.

Pavarësisht, Bayern mezi doli nga shpejtësia e parë dhe skuadra e Julian Nagelsmann duket aq e fortë sa fituesit nga dy vjet më parë.

Menaxhimi i dobët financiar e ka lënë Barcelonën dhe skuadrën e saj në një gjendje kaq të tmerrshme saqë do ta kishit të vështirë të besonit se 10 vjet më parë Barca kishte një nga skuadrat më të mëdha që ka zbukuruar ndonjëherë sportin e futbollit.

Humbja e Lionel Messit është padyshim një humbje e pakthyeshme, por me mënyrën se si po shkojnë, Barcelona nuk do të kthehet në krye për disa vite të mira.

FC Sherif nuk është këtu për të bërë numra

FC Sheriff, zyrtarisht skuadra e parë e Moldavisë për të arritur në Ligën e Kampionëve pengoi çdo ide që ata ishin këtu për të kompensuar numrat duke vulosur një fitore 2-0 kundër Shakhtar Donetsk.

Adama Traore i filloi nikoqirët në një ëndërr, duke shënuar në minutën e 16-të duke konvertuar në mënyrë akrobatike krosimin e Cristiano -s.

Vizitorët kërcënuan, por nuk arritën të bënin presionin e tyre pasi zëvendësuesi Momo Yansane dyfishoi epërsinë e skuadrës së tij, duke e goditur me kokë drejt portës pas një krosimi tjetër nga mbrojtësi i majtë Cristiano.

Nëse Sherifi mund të përsërisë qëndrueshmërinë dhe qëndrueshmërinë e tyre dhe të jetë po aq klinik në lojërat e ardhshme, ata mund të kërkojnë se paku një pikë nga njëri prej gjigantëve në grupin e tyre, Real Madrid ose Inter Milan.

Liverpoolit i duhet Van Dijk që të ketë sukses këtë vit

Liverpooli ka shikuar prapa në ndeshjen më të mirë këtë sezon në Premier League.

Trent Alexander-Arnold ka rizbuluar formën e tij prej dy vitesh dhe përsëri po performon si një nga mbrojtësit e djathtë më të mirë në futbollin botëror.

Mesfusha është dukur e fortë dhe dinamike në katër ndeshjet e para të fushatës së tyre vendase dhe sulmi është dukur i rifreskuar dhe plot energji.

Sidoqoftë, ndërsa shfrytëzimet sulmuese të Liverpoolit u shfaqën plotësisht kundër Milanit, ata shfaqën dobësinë e tyre mbrojtëse kur Virgil van Dijk nuk nis nga minuta e parë.

Joe Gomez dhe Joel Matip u zëvendësuan për holandezin, me Klopp që i dha atij një pushim pasi luajti në çdo ndeshje të ligës deri më tani këtë sezon.

Ndryshimi që rezultoi e pa Liverpoolin të pranonte dy herë në harkun kohor të dy minutave pak para pushimit.

Ndërsa Liverpool ishte skuadra më e mirë atë natë, ata siguruan fitoren me shumë mund.

Van Dijk është padyshim një qendërmbrojtës i klasit botëror, por një gjë është gjithashtu e sigurt, Liverpool do të mbështetet tek ai për të qëndruar në formë për të siguruar që të sfidojnë për titujt kryesorë këtë vit.

Lukaku tani është një sulmues i plotë

Nëse nuk ishte tashmë e qartë, Romelu Lukaku është një sulmues mjaft i mirë. I shpejtë, fuqishëm dhe klinikë ndoshta do të ishin tri fjalët për ta përshkruar atë këto ditë.

Kur Lukaku u largua nga Manchester United për në Inter Milan, ai u pa si dikush që ishte i kotë me shanset e tij dhe që lehtë mund të lihej pas në një lojë.

Tani, pas periudhës së tij dyvjeçare në Itali, ku shënoi 64 gola dhe asistoi 16 në 95 paraqitje, u kthye si një sulmues i plotë.

Sulmuesi belg tani është shumë më i përmbajtur në top, edhe pse prekja e parë ende e lë atë të mërzitet në një rast të çuditshëm.

Ai është shumë më inteligjent me llojet e vrapimit që bën jashtë topit dhe më e rëndësishmja, është një lojtar shumë më i sigurt, i cili ka mësuar të bëhet një nga sulmuesit më të mirë në futbollin botëror.

Tifozët e Chelsea kuptohet se do të jenë të dëshpëruar që forma e qendërsulmuesit të vazhdojë./Lajmi.net/