Carragher: Nëse Pochettino ka mundësinë të shkojë në Manchester United, do të largohesha që nesër nga PSG

9:01 | 25 Nentor 2021

Jamie Carragher thotë se do të merrte rolin e menaxherit në Manchester United nëse do të ishte Mauricio Pochettino.

Pochettino është duke u rreshtuar nga Manchester United pasi Ole Gunnar Solskjaer u shkarkua pas humbjes së turpshme të “Djajve të Kuq” 4-1 nga Watford.

Carragher beson se do të ishte një lëvizje e arsyeshme në karrierë për Pochettino, ndërsa Thierry Henry ra dakord me kolegun e tij ekspert të CBS se ish-bosi i Spurs nuk është në gjendje të krijojë ekipin e tij siç dëshiron për shkak të pranisë së superyjeve Lionel Messi, Kylian Mbappe dhe Neymar në PSG.

Duke folur pas humbjes 2-1 të PSG nga Manchester City në ndeshjen e tyre në Ligën e Kampionëve të mërkurën mbrëma, Carragher tha për ‘CBS Sports’: “Pochettino duhet të largohet nga ai klub.

“Nëse ai ka mundësinë të shkojë në Manchester United, unë do të largohesha nesër.

“Unë sinqerisht do ta bëja dhe kjo është për shkak të atyre tre yjeve [Lionel Messi, Kylian Mbappe dhe Neymar].

Ish-legjenda e Arsenalit, Henry, shtoi komentet e Carragher – duke kritikuar Messin, Mbappe dhe Neymar për paraqitjen e tyre të dobët të mërkurën.

Ai tha se PSG nuk ka asnjë shpresë për të marrë në duart e tyre kupën evropiane nëse yjet e tyre të Ligue 1 vazhdojnë të neglizhojnë përgjegjësitë e tyre mbrojtëse.

Henry tha: “Nëse doni të fitoni Ligën e Kampionëve, nuk mund të mbroni me shtatë lojtarë.

‘Është e pamundur, nuk më intereson kush je. Mbrojtësit e plotë janë të ekspozuar, kështu që është praktikisht tre kundër një, tre kundër dy në fushë.

“Ekipi që fiton tituj – dhe Ligën e Kampionëve akoma më shumë – i ka tre të parët përballë topit.

Në këtë mënyrë mbrojtësit e krahut do të ndihen më rehat me atë që po ndodh pas tyre.

Por tani ata janë shumë të ekspozuar. Skuadrat në Francë nuk mund t’i ekspozojnë, por Man City mundet.

Henry vazhdoi të thoshte: ‘Pochettino nuk lejohet të jetë Pochettino ndonjëherë me atë ekip.

“Si e hiqni (Messin, Mbappe apo Neymar)? Kështu ai vendosi Angel Di Maria në mesfushë – por ai u ekspozua dhe nuk ndihmoi’.

Ndjenja u pasqyrua në TV britanik, me Michael Owen që sugjeroi se Pochettino mund të ishte i lirë për të pasur një ndikim më produktiv nëse kalonte në Old Trafford.

“Duart e tij (të Pochettino) janë të lidhura”, tha ish-sulmuesi i United.

“Ai nuk mund të heqë dorë nga Neymar, Kylian Mbappe dhe Lionel Messi. Sigurisht që ata janë mjaft të mirë, por duke luajtur kështu nuk do ta fitojnë Ligën e Kampionëve.

“Mendoj se Poch ndoshta mund të bëjë më shumë me skuadrën e Manchester United sesa me skuadrën e PSG-së.

“Ekipi i PSG-së zgjedh veten, por a mund t’i formoni ata në një ekip fitues? Nuk jam i sigurt. Mendoj se mundesh me Manchester United”, u shprehën analistët në studiot e CBS. /Lajmi.net/