Bursat evropiane reagojnë pozitivisht pas zgjedhjeve amerikane – Lajmi.net
Bursat evropiane reagojnë pozitivisht pas zgjedhjeve amerikane
Autori: Lajmi.net BotaLajme 23:42, 7 November 2018
Bursat europiane regjistruan rritje sot, duke reaguar pozitivisht ndaj zgjedhjeve amerikane të mesmandatit që kanë parë demokratët të fitojnë Dhomën e Përfaqësuesve, ndërsa republikanët konservatorë, Senatin.

“Ndarja e pushteteve mund të limitojë dëshirat për shpenzime të Donald Trump dhe kjo politikë buxhetore më pak e lëshuar mund të shoqërohet me një politikë monetare më pak shtrënguese”, thekson Daniel Larrouturou, drejtor i përgjithshëm i deleguar i “Diamant bleu Gestion”.

Nga ana tjetër edhe Bursa amerikane iu përgjigj pozitivisht rezultateve të këtyre zgjedhjeve, ku “Wall Street” regjistroi një rritje të sigurt sot, pavarësisht perspektivës për bllokim që sjell një Kongres i ndarë, përcjell Atsh.

Treguesi industrial “Dow Jones” u rrit me 0,66% ndërsa “Nasdaq” me 0,95%.

 

Fotolajm

Rita, Dua dhe Era.
?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO