Thaçi: Marrëveshjen me Serbinë ua kemi borxh fëmijëve tanë

Presidenti i vendit Hashim Thaçi, ka thënë se arritja e një marrëveshjeje me Serbinë duhet të bëhet për të mirën e vendit.

Lajme

03/01/2019 16:41

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, përmes një postimi në profilin e tij zyrtar në rrjetin social Facebook, ka thënë se do të ishte e pafalshme që brezave të rinj t’ua lëmë peng të ardhmen për shkak të siç thotë ai, akteve populiste dhe mungesës së guximit për të përmbyllur konfliktin shekullor me Serbinë, shkruan lajmi.net.

Sipas presidentit, njohja reciproke mes Kosovës dhe Serbisë do të niste edhe një proces thelbësor të transformimit të lidershipit dhe modelit qeverisës në vendin tonë

Postimi i plotë i Thaçit pa ndërhyrje:

Derisa po përmbyllim dekadën e dytë të çlirimit, pashmangshëm duhet të reflektojmë për të arriturat, sfidat dhe trashëgiminë që do t’ua lëmë pas fëmijëve tanë.

Unë jam shumë krenar për të arriturat tona si gjeneratë. Por, do të ishte e pafalshme, që brezave të rinj t’ua lëmë peng të ardhmen për shkak të akteve populiste dhe mungesës së guximit për të përmbyllur konfliktin shekullor me Serbinë.

Për më tepër, njohja reciproke mes Kosovës dhe Serbisë do të niste edhe një proces thelbësor të transformimit të lidershipit dhe modelit qeverisës në vendin tonë. Besoj shumë që pas marrëveshjes do të fillojë një epokë e re, ku askush më nuk do të mund të pretendonte të fitonte vota në emër të betejës së papërfunduar politike me Serbinë.

Kosova ka nevojë për këtë transformim. Për institucione më efektive, qeverisje që në qendër të vëmendjes ka reformat, zhvillimin ekonomik dhe mirëqenien sociale. Këtë ua kemi borxh fëmijëve tanë. /Lajmi.net/