Të Infektuar: 102.742

Të Shëruar: 89.141

Të Vdekur: 2.105

Apple ka gati veturën që sfidon Teslan?

22:11 | 11 Dhjetor 2020

Apple thuhet se po punon me partnerin e zinxhirit të furnizimit TSMC në një çip automjetesh autonome për një ”Apple Car” që thuhet të jetë e ngjashme me një Tesla.

Projekti i madh i gjigandit të teknologjisë mendohet të jetë i përqendruar në zhvillimin e teknologjisë për të lehtësuar veturat që drejtojnë vetveten, por raporte të tjera tregojnë se Apple mund të jetë duke zhvilluar edhe automjetin e saj, transmeton Lajmi.net.

Të mërkurën, DigiTimes njoftoi se Apple po punon me TSMC, ose Kompaninë e Prodhimit të Gjysempërçuesve të Tajvanit, në teknologjinë e çipave vetë-drejtues. Vazhdon të pretendohet se të dy kompanitë kanë krijuar plane për një fabrikë për të prodhuar çipa për “Apple Car” në SHBA, dhe aktualisht po negociojnë me furnizimet në rrjedhën e sipërme dhe të rrymës në zinxhirin e furnizimit të elektronikës automobilistike.

Veturë koncept “Apple Car”

Media me bazë në Tajvan gjithashtu shtoi se “modeli Apple Car është i ngjashëm me Tesla”, por nuk tha asgjë më shumë në atë që do të thotë kjo. DigiTimes ka një histori të përzier të informacionit të saktë të Apple. /Lajmi.net