Të Infektuar: 4307

Të Shëruar: 2095

Të Vdekur: 94

Ankthi ju bënë të shëndoshë, të sëmurë dhe në depresion… këtu keni 10 barishte që mund të ju bëjnë mirë

15:20 | 30 Qershor 2020

Problemet me shëndetin mental janë shumë të zakonshme edhe pse shumica e njerëzve nuk mendojnë ashtu.

Një i vlerësuar në katër amerikanë do të përjetojë një çrregullim të shëndetit mendor, të tilla si depresioni ose ankthi, në një vit të caktuar, duke i bërë antidepresantët recetën e dytë më të zakonshme në Shtetet e Bashkuara, shpjegon Dr. Jennifer St. Sauver, transmeton lajmi.net.

Fatkeqësisht, ilaçet kundër depresionit të përshkruar zakonisht si Benzodiazepines kanë efekte anësore serioze:

 • Ndryshim të humorit
 • Të folurit të ngathët ose vështirësia në të folur
 • Humbja e koordinimit
 • Probleme në ecje
 • Problemet e kujtesës
 • Zverdhje të syve ose lëkurës
 • Konfiskimet

Para se të përdorni medikamente të ndryshme kundër ankthit, këtu keni 10 barishtet natyrale për ankthin që ja vlen të provohen, shkruan daily health post.

 1. Lulja e paisonit
 2. Rhodiola
 3. Lavender
 4. Ashwagandha
 5. Kamomil
 6. Vanilla
 7. Valerina
 8. St. John’s Wort
 9. Balm limoni
 10. Rosemary. /Lajmi.net/