Alepo para rënies, rebelët luten për armëpushim që t’i mbledhin të vdekurit (Video/Foto)

Rebelët janë duke i bërë thirrje ushtrisë siriane për armëpushim pesë-ditor, në radhë të parë për të ruajtur forcat opozitare në Aleppo dhe banorët e saj, që janë të rrethuar mes tyre ka shumë të plagosur dhe të vrarë në rrugët e qytetit.

Bota

07/12/2016 16:39

Një nga zyrtarët opozita i tha “Reuters” se rebelët i kanë dërguar një “kërkesat humanitare Bashar al-Assad dhe Rusisë, por tani për tani nuk ka pasur asnjë përgjigje.”

Dokumenti “Iniciativa humanitare”, siç ai e quajtën udhëheqësit e opozitës kërkon që të gjitha palët në konflikt të ulen në tryezën për të biseduar dhe për të diskutuar krizën humanitare që kërcënon Aleppo deri në pikën pa kthim, transmeton lajmi.net.

mkzktkqturbxy8yzmzmotaxngnlmzkzzmixmzixmzvindy1zge2njiwny5qcgvnk5uczqmuamldlqlnadyawsovb9kyl3b1bhnjbxmvturbxy8xzdc0y2i0mtcwntk1mdqznjyyownhymq2mdzmntbmni5wbmchwga

Gjithashtu, dokumenti përmend nevojën e evakuimit në mënyrë emergjence të 500 të plagosurve të cilët janë në gjendje të rëndë, kjo të bëhet nën mbikëqyrjen e Kombeve të Bashkuara.

Në dy javët e fundit rebelët kanë humbur dy të tretat e territorit në Aleppo.

Pothuajse e gjithë pjesa lindore e Aleppos është nën kontrollin e rebelëve, pa energji elektrike, ujë, ngrohje, dhe banorët janë të bllokuar për shkak se ata nuk mund të largohen nga kjo lagje.

Nëse ushtria dështon për të pushtuar Sirinë, ka mundësi që kjo të ndodhë së shpejti, më pas presidenti Bashar al-Assad do të mbajë kontrollin e pesë qyteteve më të mëdha në vend. Për këtë ata mund të falënderoj Vladimir Putinin.

Ekipi i televizionit rus “RT” ka hyrë sot në qytetin e vjetër të Aleppo, i cili u pushtua nga rebelët. Kjo lagje ende nuk është siguruar plotësisht, pasi duke në disa ndërtesa ka ende snajperët që ka cak ushtrinë.

Beteja për qytetin e vjetër zgjati disa ditë dhe ishte e intensitetit të ashpër. Për fat të keq, lufta ka marrë jetën e shumë civilëve të pafajshëm, të cilët ishin në mes të dy palëve në konflikt.

Ndërkohë, ish-ambasadori amerikan në Kroaci, Peter Galbraith argumenton se lufta civile në Siri është e përfunduar, dhe tani vetëm duhet të luftojnë për disa qytet të mbetura.

Tre ditë më parë rebelët e Ushtrisë siriane ofruan një zgjedhje dhe u tha se në qoftë se ata dorëzohen do mund të jetojnë jashtë qytetit. Megjithatë, rebelët kanë refuzuar dhe tani janë në prag të humbjes totale. /Lajmi.net/