Akullore shtëpie – Lajmi.net
Akullore shtëpie
Autori: Lajmi.net LifestyleReceta 11:09, 4 May 2018
S’ka asgjë më të mirë se një akullore në ditët e ngrohta që po vijnë.

 

E pse të mos e pergatisim vetë?

Një recetë e thjeshtë dhe e shpejtë që do t’ju bëj të shijoni një nga akulloret më të dashura, ato me shije të vaniljes.

Përbërësit

7-8 pluhur akulloresh
2 gota qumësht
3 vezë
2 lugë nisheste
2 lugë arra ose bajame të pjekura
1 vanilje
1 lugë gjalpë
1 lugë reçel

E derdhim qumështin në një tenxhere dhe e lëmë të vlojë, pas vlimit e largojmë dhe e lëmë të ftohet pak. Më pas rrahim vezët , hedhim nishestën, pluhurin e akulloreve dhe shtojmë qumështin me gjalp.
I përziejmë dhe i lëmë të ziejnë, derisa të marrin valë, i heqim nga zjarri dhe pasi të ftohen pak, hedhim vaniljën, arra ose bajamet e pjekur, të shtypura.
Masën e lëmë të ftohet dhe e vëmë në frigorifer të ngrihet.

Fotolajm

Rita, Dua dhe Era.
?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO