Interi dhe Juventusi do të përballen në finalen e Superkupës për herë të parë në 17 vite

Interi do të përballet me Juventusin në finalen e Superkupës së Italisë nesër në mbrëmje, për herë të parë përballë njëri-tjetrit në këtë kompeticion që nga viti 2005.

11/01/2022 21:06

Kjo ishte hera e parë që të dy skuadrat u takuan në finalen e Superkupës së Italisë, me Bianconerët që fituan titullin e ligës 2004/05 – i cili më vonë u hoq për shkak të Calciopoli – dhe Nerazzurrët fituan Kupën e Italisë.

Në një mbrëmje me shi gushti në Stadio delle Alpi në Torino në vitin 2005, të dy skuadrat luftuan për trofeun e Superkupës së Italisë. Trajneri i Juventusit, Fabio Capello ishte në kërkim të titullit të tij të katërt në kompeticion, ndërsa Roberto Mancini i Interit po ndiqte të parin.

Më poshtë keni dy formacionet startuese në atë ndeshje:

Juventus (4-4-2): Chinmenti; Zebina, Kovac, Cannavaro, Zambrotta; Camoranesi, Vieira, Emerson, Nedved; Ibrahimovic, Trezeguet.

Inter (4-4-2): Toldo; Ze Maria, Cordoba, Materazzi, Favalli; Zanetti, Veron, Cambiasso, Stankoviç; Adriano, Obafemi Martins.

Juventus kaloi në epërsi në ndeshjen në pjesën e parë, me Trezeguet që shënoi pas një pasimi të Ibrahimovic, por gjyqtari gabimisht e përjashtoi golin për pozicion jashtë loje.

Gjatë pjesës së dytë, Toldo ishte në flakë për Nerazzurrët, duke bërë një sërë pritjesh. Interi u mohua disa herë edhe nga Chinmenti, duke e detyruar ndeshjen të shkojë në kohë shtesë pasi përfundoi 0-0 në minutën e 90-të.

Në minutën e 96-të, Adriano kombinoi me Veron, i cili gjuajti topin për të kaluar Nerazzurrët në epërsi 1-0. Ata mbajtën dhe mbrojtën këtë epërsi, duke siguruar fitoren e tyre të dytë ndonjëherë në kompeticion.

Juventusi do të kërkojë hakmarrje në ndeshjen e nesërme në San Siro, ndërsa Interi do të kërkojë të përsërisë historinë. /Lajmi.net/