Të Infektuar: 55.135

Të Shëruar: 48.572

Të Vdekur: 1.399

5 mënyra për të forcuar lëkurën e butë pas humbjes së peshës

19:20 | 16 Korrik 2020

Mosha, pirja e duhanit, dehidratimi dhe gjenetika gjithashtu luajnë një rol në lëkurën tuaj.

Këtu janë pesë gjëra që mund të bëni për të forcuar lëkurën tuaj më shpejt pas humbjes së peshës, transmeton lajmi.net.

  1. Mos humbni peshë shumë shpejt

Është e natyrshme që shumica e njerëzve dëshirojnë rezultate të shpejta kur bëjnë dietë. Le ta përballojmë, rezultatet e shpejta na motivojnë të vazhdojmë përpara.

Por me dietën ekstreme shpesh vjen humbja ekstreme e yndyrës dhe muskujve. Njerëzit që humbasin një sasi masive në peshë shpesh lihen të ndjehen të pakënaqur me trupin e tyre. Sigurisht, dhjami është zhdukur, por e gjithë ajo lëkurë është akoma varur përreth.

Kjo tha, jo të gjithë ata që humbasin një sasi të konsiderueshme të peshës luftojnë me lëkurën e tepërt të mishit, sipas ekspertëve.

  1. Mos pini duhan

Tani e dimë shumë mirë që pirja e duhanit vret. Mund të jetë e vështirë të hiqni dorë nga ky zakon i keq, por nëse nuk shqetësoheni aq sa vdes nga kanceri, atëherë mendoni për lëkurën tuaj. Pirja e duhanit do ta prishë atë! Jo vetëm që përshpejton procesin e plakjes, por gjithashtu zvogëlon vitaminën A dhe lagështinë në lëkurë, duke bërë që të prishet elasticiteti.

  1. Hani shumë fruta dhe perime

Shpresojmë, pasi të keni humbur këtë peshë, ju jeni duke qëndruar në një plan mirëmbajtjeje që përfshin ngrënien e shumë frutave dhe perimeve, shkruan naturalsolutionsmag. Por nëse nuk jeni, atëherë merrni parasysh këtë.

Lëkura juaj është një organ i gjallë dhe ka nevojë për një larmi lëndësh ushqyese për të qëndruar të shëndetshëm dhe elastik.

  1. Hani sasi të përshtatshme të proteinave

Dy përbërësit e nevojshëm për ruajtjen e lëkurës së dobët dhe elastike janë kolagjeni dhe elastina. Ushqimet e pasura me proteina si gjoksi i pulës, vezët, arrat, bishtajoret, farat dhe peshqit të gjitha përmbajnë përbërës të formimit të kolagjenit dhe elastinës.

  1. Ndërtoni muskulin tuaj

Krahas anës së të ushqyerit, është e rëndësishme që të përqëndroheni edhe në ushtrime për ndërtimin e muskujve për të ngadalësuar humbjen e muskujve ndërsa digjni yndyrën. Lëkura ka një shtresë dhjami dhe pastaj muskul. Kardio me intensitet të lartë do të djegë dhjamin, por gjithashtu do të rrisë humbjen e muskujve. /Lajmi.net/