Të Infektuar: 10419

Të Shëruar: 6058

Të Vdekur: 341

12 gabimet në stilin e flokëve që ju japin moshë në fytyrë

15:10 | 1 Gusht 2020

Plakja mund të jetë një fakt i bukur i jetës, por nuk ka nevojë ta nxitoni atë. Ngadalësoni gjërat duke zgjedhur modelin e duhur të flokëve për ju.

Lexim thelbësor para vizitës suaj të ardhshme të sallonit

Gratë ushqehen vazhdimisht me këshilla se si të duken sa gjysma e moshës së tyre, por si i bëhet nëse thjesht dëshiron të dukeni mahnitëse në atë moshën që ke? Një nga mënyrat më të thjeshta për ta bërë këtë është t’i kushtoni më shumë vëmendje flokëve tuaj.

Mendoni për prerjen tuaj të flokëve, ngjyrën e flokëve dhe stilin ashtu siç do të bënit për makijazhin ose atë bluzën serioze. Me stilin e duhur të flokëve për fytyrën dhe stilin e jetës tuaj mund të siguroheni që të dukeni si versioni juaj më i mirë, më e freskët dhe më i gatshëm për të marrë universin para.

Dhe pastaj janë këto 12 gabime të zakonshme të stilit të flokëve që do të plakin fytyrën tuaj. Ja se si t’i shmangni ato.

Pëlqimi për flokët e sheshtë

Një pjesë mund të jetë super elegante, nuk ka dyshim. Por ndërsa plakemi, flokët tanë rrallohen. Edhe ato prej nesh me flokë me trashësi mesatare dhe të trashë do të pësojnë rrallime, sipas modelit të famshëm Nunzio Saviano në Sallonin Nunzio Saviano në New York City.

“Nëse jeni në të 50-tat dhe i mbani flokët tuaj të ndarë në mes, nuk ju ka hije,” thotë Saviano. Përkundrazi, duhet të rritni vëllimin e flokëve tuaj në mënyrë që të mos i kushtoni vëmendje këtij problemi të lidhur me moshën. Saviano sugjeron një prerje flokësh ndryshe (zakonisht më të shkurtër).

Një prerje e rrallë

Një tjetër gabim i plakjes që shkon paralelisht me flokët e sheshtë është mbajtja e flokëve tuaj të gjatë për formën e fytyrës tuaj. Fakti që ne i lidhim flokët më të gjatë me rininë ka shumë të bëjë me imazhet që shohim vazhdimisht në filma dhe në televizione (nga princeshat e Disney deri tek aktoret e tjerë).

Por Saviano thotë se efekti i kundërt mbizotëron ndërsa plakemi: Flokët më të gjata duken më të hollë, dhe flokët më të hollë plaken. Pamja e tij e preferuar? “Lob. Flokët me gjatësi kolarbone ose bob duken elegant, ”thotë ai. Nëse keni një fytyrë të gjatë, një prerje bob mund ta shkurtojë atë dhe nëse mund të keni një fytyrë të rrumbullakët, mund ta zgjasë atë. Ndërsa plakeni, ajo funksionon për të gjithë ”.

Nuk i jepni formë fytyrës

Edhe nëse doni të mbani flokët tuaj në një gjatësi, duhet të shtoni disa shtresa delikate, për të tërhequr vëmendjen ndaj tipareve tuaja më të lëmuara të fytyrës dhe për të ngritur fytyrën tuaj për një pamje më të rifreskuar.

Disa gra nuk janë të sigurta se ku duhet të fillojë shtresa e tyre e parë e formimit të fytyrës, dhe Saviano thotë se ekziston një zgjidhje që funksionon për të gjitha: “Vendi i përsosur për të filluar shtresat është zona e daljes së mollëzave. Kornizimi i fytyrës krijon trup rreth fytyrës, dhe me këto pjesë më të shkurtra, ju mund t’i rrëshqisni balluket në anë. ”

Balluket e gabuara

Balluket nuk janë ai entiteti i vetëm që ne ndonjëherë mendojmë se janë. Ekzistojnë një numër i stileve të ndryshme të tyre… Nëse jeni duke u tunduar të shkurtoni balluket, Saviano është mbështetësi juaj më i madh, por ai paralajmëron se është e rëndësishme të mbani në mend tre faktorë.

“Duhet të pritni balluke që i përshtaten stilit tuaj të jetës — disa kërkojnë prerje çdo dy deri në tre javë,” shpjegon ai. “Ato gjithashtu duhet të jenë të përshtatshëm me strukturën tuaj të flokëve dhe për formën e fytyrës tuaj. Nëse njëra prej këtyre tre gjërave nuk kombinon, nuk do të kënaqeni me stilin e ri të flokëve tuaja. ”

Nëse flokët tuaj janë shumë të hollë dhe jeni të shqetësuar se balluket do t’ju heqin pamjen tuaj të përgjithshme, Saviano rekomandon të provoni formën e ballukeve me skaje.

Ngjyra e errët

Flokët e errët duken bukur, por pas një moshe të caktuar, flokët shumë të errët dhe të gjitha një hijet e të zezës nuk duken mirë. Nëse nuk preferoni të keni një qendër të vëmendjes në vija të imta dhe rrudha, është më mirë të përfshini një përzierje të hijeve për të arritur një pamje më të puthur nga dielli.

“Ngjyra e errët me një proces të vetëm mund të duket shumë e ashpër dhe e rëndë,” thotë Felicia Dosso, një ngjyruese në Sallonin Nunzio Saviano. “Ngjyrat e buta, më shumë ton natyral janë më rinore.” Sigurisht, kjo nuk do të thotë që ju duhet të zbardhni flokët tuaj bionde, por hijet e karamelit, gështenjës dhe kafes së lehtë mund të krijojnë një ekuilibër të bukur në flokët e errët.

Prerje e shtresave që janë shumë të shkurtra

Disa kafshime (ose shkallëzime) mund të jenë marramendëse, por duke e tepruar atë mund të çojë në skaje shumë të holla. “Shumë gra i prejnë flokët e tyre në shtresa shumë të shkurtra për t’i bërë ato të duket sikur ka më shumë trup në flokët e tyre,” thotë Saviano.

“Por ju po i bëni flokët të duken më të hollë kur ato janë të shkallëzuar, shkruan super shendeti. Flokët duhet të vijnë nga diku, dhe gjithmonë priten nga fundi, kështu që e bën pjesën e poshtme të duket e hollë. ” Sillni shumë fotografi kur vizitoni sallonin tuaj për një prerje, por sigurohuni që dëshirat tuaja të funksionojnë me llojin tuaj të flokëve – dhe jo flokët e disa modeleve të rastësishme – veçanërisht kur bëhet fjalë për shkallëzime.

E teproni me zbutësit

Nëse keni flokë të trashë, kaçurrelë dhe të trashë, një kondicioner i thellë si DevaCurl One Condition Origjinal mund t’i zbusë dhe t’i bëjë flokët me shkëlqim. Por është e rëndësishme të lexoni etiketat dhe të zgjidhni një formulë që është e duhur për llojin e flokëve tuaj. Saviano thotë se ai përgjithësisht rekomandon kondicionerë të lehtë për shpëlarje.

Kërkoni tone të zbehta

Për disa gra, hijet kryesore të hirit-kafe, bezhë ose vanilje mund të duken të mrekullueshme, por nëse qëllimi juaj është të dukeni më rinore, ato nuk janë gjithmonë zgjidhja më e mirë. “Pikat kryesore të tonit të errët mund t’i bëjnë flokët të duken të zbehtë dhe të lëshojnë një kastë të hirtë”, thotë Dosso. “Drita reflekton më mirë në tonet më neutrale, më të ngrohta, gjë që në fund të fundit krijon shkëlqim.”

Neglizhoni skalpin e kokës

Industria kundër plakjes është një biznes multibilion dollarësh, dhe shumë gra shpenzojnë një ton të holla për produkte dhe trajtime të kujdesit të lëkurës si Botox dhe mbushës.

Gabimi më i madh për flokët që Saviano thotë se ai i sheh tek gratë është se po shpenzojnë para për gjithçka tjetër dhe janë duke lënë pas dore lëkurën e kokës së e tyre.

“Për skalpin duhet të kujdeseni më shumë se sa për fytyrën,” shpjegon Saviano. “Shumë herë, gratë dhe burrat nuk kanë njohuri për lëkurën e kokës. Ju mund t’i mbani folikulat të forta me dietë, dhe trajtimi i kokës kur bëni një prerje flokësh vërtet bën ndryshime. ”

Nëse jeni të shqetësuar për rrallimin dhe rënien e flokëve, një shtesë pa ilaçe si Nutrafol, e cila përmban përbërës që forcojnë flokët, mund të ndihmojnë.

Përdorimi i shampos së lirë

Ju nuk duhet të hyni në borxhe për të krijuar një regjim për kujdesin e flokëve që mban flokët dhe kokën tuaj të shëndetshme, por me siguri duhet të hiqni qafe shampot e lira dhe balsamin.

Azhurnoni kujdesin për flokët tuaj në mënyrë që të përdorni gjithmonë produkte të sigurta me ngjyra që përmbajnë përbërës ushqyes. Dhe mos harroni të shtoni një shampon sqarues si Joico K-PAK Shampo me terapi me ngjyra në rutinën tuaj të paktën një herë në javë.

Vendosja e fletëve në vendin e gabuar

Theksimi i flokëve tuaj është një formë arti dhe jo saktësisht ai që dëshironi të lini duart e pa trajnuara. Ashtu si ngjyra e pikave kryesore mund t’ju plake ose t’ju bëjë të dukeni më rinore, kështu mund të bëje edhe vendosja e atyre pikave kryesore. Edhe nëse nuk po i kërkoni stilistes tuaj fije zebrash të viteve ’90, ka mënyra për t’i vendosur fletët që të funksionojnë në favorin tuaj,

“Ngjyrat jo-dimensionale, ose shumë të rënda të një modeli të theksuar, do të krijojnë hije shumë të forta të një ngjyre të përgjithshme,” thotë Dosso. “Duke lënë hapësirë të mjaftueshme midis secilës petë, ju lejoni që të ketë thellësi brenda flokëve, e cila është më rinore dhe me pamje natyrale.”

Vendosja e aksesorëve vajzërore

Të gjithë veshim gjëra që na bëjnë të ndihemi mirë, dhe nëse kjo do të thotë harqe, rrathë me shkëlqim dhe florale të tepërta në shiritat e kokës. Por nëse qëllimi juaj është të gjeni një stil flokësh që nuk do t’ju plakë, disa nga aksesorët më të dashur nuk janë zgjidhjet tuaja më të mira.

Ju ende mund të vendosni një shirit në kokë ose t’i vendosni flokët lart, natyrisht, por me siguri duhet të hiqni dorë nga kapëset ngjyra. Përkundrazi, është më interesante të zgjedhësh aksesorë të thjeshtë, elegant, si shamia, perla të thjeshta dhe lidhëset elastike.