Recetë vegjetariane, e përshtatshme për ata që kanë kolesterol të lartë – Lajmi.net
Recetë vegjetariane, e përshtatshme për ata që kanë kolesterol të lartë
Autori: Lajmi.net LajmeLifestyleReceta 13:38, 13 February 2017
Prania e lartë e kolesterolit ndikon në shumë sëmundje të rënda. Ushqimet që konsumojmë çdo ditë janë shkaktarë kryesorë për përkeqësimin e gjendjes. Për konsumim sa më të vogël të barnave dhe recetave të ndryshme për uljen e kolesterolit, mund të konsumoni ushqime të cilat janë të përshtatshme për ju që keni kolesterol të lartë, pa ndikuar në rritjen e mëtejshme të tij, transmeton lajmi.net

QOFTE QIQRASH

Përbërësit:

 • 2 luge te medha susam
 • 1 luge te madhe koriander te thermuar
 • 1 luge kimino
 • 2 luge te medha vaj ulliri
 • 4 qepe te njoma
 • 3 hudhra te grira
 • 500gr qiqra te ziera
 • 1 kupe oriz kaf te zier
 • 2/3 kupa tershere
 • 3 luge te medha leng limoni
 • 1/2 luge kripe
 • 1/4 luge piper

 

Përgatitja:

 1. Vini ne tigan mbi zjarr mesatar susamin dhe piqeni per 2-4min. Shtoni koriandrin, kiminon dhe gatuani per pak sekonda. Kalojini ne nje pjate te ftohen. Thermojini.
 2. Hidhni vajin ne tigan dhe shtoni qepet dhe hudhren, gatuani rreth 2min. Hidhni qepet, hudhrat, gatuajini 2minuta.
 3. Ndizni furren ne 200grade Celcius.
 4. Shtypni qiqrat, hidhni orizin, tersheren, lengun e limonit, kripen, piperin, erzat, dhe perzjerjen e qepes, perzjeni mire. Formoni qoftet dhe lyejini me tersheren. Piqini sa te marrin ngjyren kafe.

Nje recete ideale per te shtuar fibrat bimore, hekurin dhe magnezin. Mund te shoqerohet me salce kosi te pergatitur me kos natyral, hudhra, koper dhe pak spec te kuq djeges. /Lajmi.net/

 

 

Fotolajm

Rita, Dua dhe Era.
?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO
 

Lojëra

 • Play Stealth Sniper
 • Play iStunt 2
 • Play Bubble Trouble
 • Play Zombie Big Trouble