Protestat e Lul Bashës, duhet të jenë protesta nevojtare të brezit të ri, e jo protesta partiake e ideologjike! – Lajmi.net
Protestat e Lul Bashës, duhet të jenë protesta nevojtare të brezit të ri, e jo protesta partiake e ideologjike!
Autori: Fadil Maloku Opinion 18:44, 20 February 2017
Protestat shqiptare, duhet urgjentisht ta krijojnë simbolikën e vetë civilizuese demonstruese, dhe atë, jo më simbolikë ideologjike e partiake, por, një sosh të re që do artikuloj dhe mesazhoj fahun dhe origjinalitetin e gjithë qytetarisë shqiptare! Pra, një simbolikë civilizuese, që mund ta "instaloj" dhe artikuloj vetëm brezi i gjeneratës së (pa hipotekuar!) re e qytetarisë.

Ndryshe, ato do mbetën vetëm një lloj mimezisi i zbeht aristotelian, kundruall protestave rumune, ku manifestusit (pra, brezi i internetit!) protestuan me net të tëra me  ekrane (faktikisht: simbolikën dhe fahun e tyre identifikues!) të ndezura nga telefonat inteligjent!

Këtu në Bulevardin e Dëshmorëve, protestuesit (në rast se dëshirojnë të jenë in!)duhet ta” shpikin ngjyrën” e tyre identifikuese, në mënyrë që përmes saj ta animojnë dhe ta bindin publikun e gjerë shqiptar, për nevojat e zgjedhjeve të reja, fer dhe demokratike. Dhe e gjithë kjo “operetë”, s’ mund të arrihet me; ngjyrime, ikonografi dhe folklor partiak e ideologjik!

Fotolajm

Rita, Dua dhe Era.
?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO