Plagosen 17 ushtarë turq – Lajmi.net
Plagosen 17 ushtarë turq
Autori: Lajmi.net BotaLajme 23:47, 17 July 2017
Ushtria turke ka njoftuar se kryengritësit kurdë kanë aktivizuar një lëndë të improvizuar shpërthyese në krahinën Haqari, në momentin kur po kalonte një automjet i ushtrisë.

Sulmi ndodhi në afërsi të qytetit Jusekova dhe me këtë rast u plagosen 17 ushtarë turqë, u theksua në komunikatën e ushtrisë.

Ushtarët u evakuuan me shpejtësi dhe u dërguan në spital, ndërsa katër prej tyre janë në gjendje kritike.

Ka tashmë mbi tri dekada që Partia Punëtore e Kurdistanit po lufton autoritetet turke dhe si pasojë e këtij konflikti deri me tani janë vrarë mbi 40 mijë njerëz. Turqia, Bashkimi Evropian dhe Shtetet e Bashkuara të Amerikës e cilësojnë si organizatë terroriste Partinë Punëtore të Kurdistanit.

Fjalët kyçe: Plagosje, shpërthim, Turqi

Fotolajm

“Kulturë boksi” përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /FOTO
Foto, aparati për matjen e fuqisë së goditjes përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /lajmi.net ?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO
 

Lojëra

  • Play iStunt 2
  • Play Urban Basketball
  • Play Berry Rush
  • Play Bike Rivals