O’Connell kërkon pension dinjitoz për viktimat e dhunës seksuale gjatë luftës – Lajmi.net
O’Connell kërkon pension dinjitoz për viktimat e dhunës seksuale gjatë luftës
Autori: Lajmi.net LajmeNacionaleSociale 11:51, 19 June 2017
Qendra Kosovare për Rehabilitimin e të Mbijetuarve të Torturës (QKRMT) ka organizuar tryezën me temë “Drejtësia e vonuar – drejtësi e mohuar: Stërzgjatja e procesit për njohjen dhe verifikimin e statusit për të mbijetuarit e luftës në Kosovë.

Në këtë tryezë u bë thirrje që tema për njohjen e statusit të viktimave të dhunës të mos mbetet vetëm temë e fushatës elektorale, por të punohet me viktimat e dhunës sepse kjo është temë imediate, raporton Ekonomia Online.

Feride Rushiti, drejtoreshë e QKRMT-së, tha se shënimi i kësaj ditë bëhet për të rritur ndërgjegjësimin për këto viktima.

Ajo tha se sot janë mbledhur për të parë se ku ka mbetur procesi për viktimat e dhunës gjatë luftës. Ajo përmendi edhe disa rekomandime.

“Të rishikohet korniza ligjore për të siguruar që të dhunuarit e dhunës seksuale të njihen si viktima të dhunës, e dyta të ofrohen masa shëndetësore dhe arsimore dhe rekomandimi i tretë flet për përkrahjen që e meritojnë”, ka thënë ajo.

Sipas saj, për 15 vite me radhë OJQ që kanë punuar me të mbijetuarit kanë qenë zëri i vetëm i atyre që kanë përjetuar dhunë gjatë luftës.

Rushiti tha se deri në vitin 2015 është rrumbullakuar i gjithë legjislacioni dhe është formuar komisioni.

Ish-presidentja Atifete Jahjaga, tha se është e vërtetë që kemi pasur vonesa të tmerrshme të njohjes së statusit për të mbijetuarit e dhunës seksuale gjatë luftës.

“Aplikimi që pritet të nis në vjeshtën e këtij viti do të jetë pikë kthese për të mbijetuarit e dhunës seksuale. Për herë të parë të mbijetuarit do të kërkojnë të drejtat e tyre që u takojnë me ligj. Do të ketë edhe më tepër punë që ligji që zbatohet në praktikë do të ketë nevojë edhe për nxjerrjen e akteve nënligjore. Duhet të punojmë dhe ta qojmë këtë proces deri në fund. Dënimi i kryerësve të krimit është pjesa më kruciale dhe më e rëndësishme”, ka thënë ajo.

Ambasadori i Britanisë së Madhe në Kosovë, Ruari O’Connell, tha se është përgjegjësi e madhe që të bisedohet për njohjen e statusit të viktimave të dhunës seksuale gjatë luftës.

“Të mbijetuarit kanë nevojë që tu njihet statusi dhe ti ofrohet ndihma konkrete që e meritojnë. Është e vërtetë që shumë hapa janë marrë nga qeveria dhe shoqëria civile. Fatkeqësisht kanë mbetur edhe hapa të pazbatuar. Qeveria e ardhshme duhet të caktoj shumën e pensioneve. Ky pension duhet të jetë dinjitoz”, ka thënë ai.

Ai ka thënë se Qeveria britanike është e përkushtuar të punojë në këtë drejtim dhe të ju mbështes. Sipas tij, qëllimi është që viktimat dhe fëmijët e tyre mos të mos fajësohen për atë që atyre u ka ndodhur.

“Është koha që të mbijetuarve t’iu ofrohet drejtësi”, ka thënë ai.

 

Fotolajm

Rozana Radi provokon nga pasqyra, shfaq gjoksin më shumë se ç’duhet
?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO