Obama, Beckham e Middleton, portrete nga mbeturinat – Lajmi.net
Obama, Beckham e Middleton, portrete nga mbeturinat
Autori: Lajmi.net EntertainmentKulturë/ArteMix 22:18, 24 February 2014
8
Jane Perkins është një artiste unike. Ajo mbledh mbeturinat ngado dhe bën art me to. Jo gjithfarë arti. Nga ato mbeturina, ajo ka rikrijuar fytyrat e më të famshmëve. Për kë bëhet fjalë, shikoni punimet.

Është një artiste për të cilën nuk është me rëndësi nëse dikush e vlerëson punën e saj si “bërllok”. Kjo për arsye se të gjitha punimet e saj janë të bëra nga mbeturinat e gjetura në shitoret e bamirësisë, pjesët e veturave të shitura dhe përreth shtëpisë së saj.

Duke përdorur mjete si pulla, bizhuteri të thyera dhe pjesë lodrash, Jane Perkins, nga Exeter i Britanisë së Madhe, ka rikrijuar fytyrat e Albert Einstein, David Beckham, Kate Middleton, Mbretëreshën Elizabeta II, Barack Obama si dhe fotografi e piktura më ikonike botërore.

Perkins, 55, doli me idenë e saj unike në vitin 2006, pasi shkroi tezën për materialet e recikluara të përdorshme për art.

Ja disa nga punimet e Jane Perkins:

 

Fotolajm

Rita, Dua dhe Era.
?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO