Me këtë frut digjni kaloritë si me një muaj ushtrime – Lajmi.net
Me këtë frut digjni kaloritë si me një muaj ushtrime
Autori: Lajmi.net LifestyleShëndeti 19:26, 13 May 2018
Manaferrat nxisin djegien e yndyrës.

Manaferrat përmbajnë lëndë ushqyese, të quajtur polifenolë, të cila të nxisin djegien e yndyrës gjatë stërvitjes duke rritur rrjedhjen e gjakut.

Kështu së paku thuhet në studimin e doktorit Sam Shepherd, nga Liverpool. Ai duke folur për këtë studim, ka thënë se kanë mjaftuar shtatë ditë për të parë ndryshimet fillestare.

“Çdo gjë mbi 20% është zakonisht ajo që ne presim të shohim me 3-4 javë të stërvitjes së rregullt”, u shpreh ai.

“Ishte pozitiv për të parë se efektet e florës së zezë në djegien e dhjamit shtrihen tek femrat, veçanërisht pasi ato kanë një mbështetje më të madhe ndaj yndyrës si lëndë djegëse në krahasim me meshkujt”, ka shpjeguar tutje Shepherd.

Po ashtu hulumtuesit besojnë se nga të dhënat që kanë mbledhur mund të përfitojnë njerëzit me mbipeshë apo edhe diabetin e tipit 2.

Fotolajm

Rita, Dua dhe Era.
?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO