LajmiVOX – Lajmi.net

Aktuale

LajmiVOX: Kosovarët besojnë se edhe Shqipëria është gati të luftojë për Kosovën (Video)

Pas tensioneve në mes Kosovës dhe Serbisë me rastin e ndërtimit të murit në Mitrovicën veriore dhe nisjes së trenit serb me mbishkrimin “Kosova është Serbi”, zyrtarë serb deklaruan se janë të gatshëm të fillojnë një luftë të re....

27 January, 2017Lexo më shumë

LajmiVOX/ Kosovarët nuk janë të sigurt se do ta kenë përkrahjen e Donald Trumpit (Video)

Kanë mbetur pothuajse edhe pak orë deri në inaugurimin e republikanit, Donald Trump president të Shteteve të Bashkuara të Amerikës....

21 January, 2017Lexo më shumë

LajmiVOX/Qytetarët i thonë “JO” rritjes së pagave të deputetëve (Video)

Përderisa paga minimale në Kosovë është 170 euro, paga e deputetëve të Kuvendit të Kosovës arrin deri në 1 mijë e 500 euro. Kur i shtohen edhe mëditjet që deputetët marrin për seanca plenare dhe mbledhje të komisioneve, shpesh paga e tyre kalon shifrën prej 2 mijë eurosh....

18 January, 2017Lexo më shumë

LajmiVOX/Qytetarët: Bisedimet me Serbinë të ndërpriten menjëherë (Video)

Pas arrestimit të liderit të AAK-së, Ramush Haradinaj janë shtuar zërat se bisedimet me Serbinë duhet të ndërpriten menjëherë....

14 January, 2017Lexo më shumë

LajmiVOX: A janë të kënaqur prishtinasit me furnizim me rrymë (Video)

Si pasojë e motit të ligë janë shkaktuar prishje në rrjetin elektrik pothuajse në gjithë vendin....

10 January, 2017Lexo më shumë

LajmiVOX/Qytetarët: Arrestimi i Haradinajt i padrejtë dhe i papranueshëm (Video)

Arrestimin e lideri të AAK-së, Ramush Haradinaj qytetarët e Kosovës e vlerësojnë si të papranueshëm dhe të padrejtë....

5 January, 2017Lexo më shumë

LajmiVOX: Obiliqi, vendi me ajrin më të ndotur në Kosovë (Video)

Ditëve të fundit ajri i ndotur është bërë problemi më i madh në Kosovë, e që shumë po ndikon edhe në rritjen e numrit të të sëmurëve....

13 December, 2016Lexo më shumë

LajmiVOX: “Pa u farue djem e çika, jo nuk ndahet Mitrovica” (Video)

Në kohën kur po afrohej përfundimi i procesit të revitalizimit të urës mbi lumin Ibër  të Mitrovicës, ka filluar ndërtimi i një muri në pjesën e afërme veriore....

9 December, 2016Lexo më shumë

LajmiVOX: Qytetarët të rrezikuar nga qentë endacakë (Video)

Qytetarët e Prishtinës po vazhdojnë të jenë të rrezikuar nga qentë endacakë të cilët janë të pranishëm në çdo rrugë të kryeqytetit....

6 December, 2016Lexo më shumë

Ndotja e ajrit në Prishtinë – Qytetari: Kryeqyteti duhet të ishte në Pejë (Video)  

Ditëve të fundit moti i cili ka përfshirë vendin ka ndikuar edhe në cilësinë e ajrit, sidomos në Prishtinë....

26 November, 2016Lexo më shumë

LajmiVOX: Ja sa i besojnë qytetarët sistemit të drejtësisë (Video)

Sistemi i drejtësisë në Kosovë ka shumë kohë që e ka humbur besimin nga qytetarët e saj....

22 November, 2016Lexo më shumë

LajmiVOX: Veturat në trotuare, këmbësorët në rrugë (Video)

Një gjendje e tillë në qytetin e Prishtinës është tash e sa vite, por si duket ndryshimet ende nuk kanë ardhur....

19 November, 2016Lexo më shumë

LajmiVOX: Qytetarët flasin për rastin e arsimtares me shami në Malishevë (Video)

Fatmire Bujupi, është kjo arsimtarja nga shkolla fillore “Visar Krasniqi” në Drenoc të Malishevës....

16 November, 2016Lexo më shumë

LajmiVOX: Qytetarët shprehën të lumtur me marrëveshjen për kodin e ri telefonik të Kosovës (Video)

Kosova tashmë është bërë me kod telefonik +383, kjo si pjesë e marrëveshjes me Serbinë në dialogun Kosovë-Serbi....

14 November, 2016Lexo më shumë

LajmiVOX: Qytetarët thonë se pengesë kryesore për lëvizjen e lirë është korrupsioni (Video)

Dy kushtet, që po e pengojnë që kosovarët të lëvizin pa viza janë lufta kundër korrupsionit dhe krimit të organizuar, si dhe të ratifikimi i demarkacioni me Malin e Zi....

12 November, 2016Lexo më shumë

LajmiVOX: Qytetarët akuzojnë institucionet se s’po bëjnë mjaftueshëm për të pagjeturit (Video)

Në Kosovë edhe pas 17 viteve të pasluftës ende vazhdojnë të jenë 1670 persona të zhdukur nga lufta e fundit....

10 November, 2016Lexo më shumë

LajmiVOX: Zgjedhja e Trumpit president, nuk mirëpritet nga kosovarët (Video)

Në Kosovë, fitorja e republikanit Donald Trump nuk ju pëlqeu shumë kosovarëve. Ata në forma të ndryshme, kanë shprehur pakënaqësitë e tyre. Fitorja e Trumpit ka hidhëruar shumë njerëz, ata këtë pakënaqësi nuk kanë hezituar ta shprehin edhe nëpër postime në rrjetet sociale....

9 November, 2016Lexo më shumë

LajmiVOX: Qytetarët ankohen për fryrje të faturave nga KEDS-i (Video)

KEDS-i ka fryrë  faturat e rrymës për muajin tetor. Të paktën kështu thonë qytetarët për LajmiVOX. Sipas tyre, me gjithë shfrytëzimin e paktë të rrymës gjatë këtij muaji, faturat u kanë ardhur shumëfish më shtrenjtë se muajve të kaluar....

3 November, 2016Lexo më shumë

LajmiVOX: Mungesa e parkingjeve në kryeqytet, irriton banorët (Video)

Prishtina kryeqyteti i Kosovës, qyteti më i populluar në Kosovë ka mungesë të parkingjeve. Mungesa e parkingjeve në kryeqytet jo vetëm që shkakton kaos në komunikacion, por kjo po ua pamundëson edhe lëvizjen e lirë këmbësorëve....

2 November, 2016Lexo më shumë

LajmiVOX: Qytetarët i quajnë të papranueshme arrestimet në Serbi

Për një periudhë të shkurtër janë arrestuar dy persona nga Serbia. Nehat Thaçi, drejtor i Policisë së Kosovës për rajonin e Mitrovicës, është arrestuar para një muaji. Ndërsa dje është arrestuar Hilmi Kelmendi, me akuzën për krime lufte....

1 November, 2016Lexo më shumë

LajmiVOX: Tregu i gjelbër në gjendje të mjerë, Shpend Ahmeti nuk e mbajti premtimin (Video)

Tregu kryesor i pemëve dhe perimeve në Prishtinë, që njihet si Tregu i Gjelbër i Prishtinës, gjendet afër RTK-së, është në gjendje të mjerueshme....

31 October, 2016Lexo më shumë

LajmiVOX: Sjelljet e deputetëve të Kuvendit të Kosovës në sytë e qytetarëve (Video)

Situatat e pa këndshme  të diskutimeve dje ndodhën në seancën e jashtëzakonshme për vlerat e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës....

28 October, 2016Lexo më shumë

LajmiVOX: Të gjithë anëtarët e familjes janë trashëgimtarë të barabartë (Video)

Vajzat në Kosovë, në shumicën e rasteve, nuk e gëzojnë të drejtën e trashëgimisë familjare, pasi pasuria e familjes ndahet në mënyrë të barabartë vetëm mes meshkujve të familjes....

27 October, 2016Lexo më shumë

LajmiVOX: Qytetarët i vlerësojnë të padrejtë dënimet e ish-ushtarëve të UÇK-së (Video)

Gjykata e Apelit tashmë ka vendosur për fatin e të akuzuarve të grupit “Drenica ”,në të cilat raste ish-udhëheqësit kryesorë të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës janë dënuar nga Gjykata Themelore e Mitrovicës me gjithsej 65 vjet burg për vrasje, rrahje e tortura ndaj civilëve gjatë luftës....

26 October, 2016Lexo më shumë

LajmiVOX: Qytetarët rrezikohen në rrugën më të avancuar në Prishtinë (Video)

Në rrugën më të avancuar në kryeqytet, e cila është ndërtuar së fundmi, qytetarët rrezikohen gjatë kalimit të saj...

25 October, 2016Lexo më shumë

LajmiVOX: Qytetarët kërkojnë zgjedhje të parakohshme (Video)

Deri tash ishin partitë opozitare ato që kërkuan që vendi të shkojë në zgjedhje të parakohshme. Por këtyre ditëve kemi dëgjuar edhe deklarata të krerëve të dy partive në pushtët se vendi mund të shkojë në zgjedhje të parakohshme....

24 October, 2016Lexo më shumë

LajmiVOX: Flasin qytetarët – “Më shumë punë e më pak festa” (Video)

Kosova është i vetmi vend në rajon që ka shumë festa zyrtare....

21 October, 2016Lexo më shumë

LajmiVOX: Mendimi i qytetarëve për vetëvrasjet në Kosovë (Video)

Janë të shumta shkaqet që po rrisin vetëvrasjet, e një gjë e tillë po ndodh edhe në vendin tonë në Kosovë....

20 October, 2016Lexo më shumë

LajmiVOX: ‘Termokosi’, disa qytetarë i ngrohë shumë e disa i mërdhinë (Video)

Ngrohtorja e qytetit “Termokos” ka filluar sezonin e ngrohjes ashtu siç ishte paraparë më 15 tetor....

19 October, 2016Lexo më shumë

LajmiVOX: Si ndjehen qytetarët, kosovar apo shqiptar? (Video)

Ditëve të fundit është duke u zhvilluar një debate i ashpër për kombësinë shqiptare apo kosovare....

18 October, 2016Lexo më shumë

LajmiVOX: Qytetarët e Pejës kërkojnë ndërtimin e hidrocentraleve në Rugovë (Video)

Kompania austriake “KelKos Energy”  ka propozuar ndërtimin e pesë njësive gjeneruese për prodhimin e rreth 60 megavat energji elektrike në Lumbardhë të Pejës....

17 October, 2016Lexo më shumë

LajmiVOX: Qytetarët: Me tërë këta veteranë do ta kishim pushtuar Serbinë! (Video)

Qeverisë së Kosovës i ka dal problem i madh me pagesat e pensioneve te veteranëve të UÇK-së. Krejt kjo, pasi siç janë shprehur zyrtarë të qeverisë numri i veteranëve që janë pranuar në lista ka tejkaluar parashikimet buxhetore, pasi numri i veteranëve është dyfishuar....

14 October, 2016Lexo më shumë

LajmiVOX: Pacientet ankohen për mungesë të barnave në QKUK (Video)

Ekipi i rubrikës së përditshme lajmiVOX gjatë ditës ka qëndruar në Qendrën Klinike Universitare të Kosovës ku ka dëgjuar shqetësimet e pacientëve si dhe të familjarëve për trajtimin në QKUK....

13 October, 2016Lexo më shumë

LajmiVOX: Qytetarët ankohen për vonesat e punimeve mbi ‘kurriz’ të Dardanisë (Video)

Ka më shumë se një vit që kanë filluar punimet te platoja e “Kurrizit” në Dardani. Punët për rregullimin e platosë kanë filluar në  qershore të  vitit të kaluar. Sipas qytetarëve, e po ashtu edhe bizneseve që veprojnë në atë pjesë, këto punime po shkojnë me hapa të breshkës....

11 October, 2016Lexo më shumë

LajmiVox: Sa janë të përgatitur qytetarët për dimër?

Pas harxhimeve të bëra për pushimet verore, qytetarët tani duhet të ndajnë mjete shtese për veshmbathje, për ushqim, për turshi, për dru dhe për ngrohje....

10 October, 2016Lexo më shumë

LajmiVOX: Qytetarët konsiderojnë se Demaçi e meriton Nobelin për Paqe (Video)

Akademia suedeze ka bërë të ditur se nesër do të ndajë çmimin Nobel për Paqe. Për këtë çmim, kandidat është edhe veprimtari Adem Demaçi...

6 October, 2016Lexo më shumë

LajmiVOX: Cilën Kombëtare do ta shikojnë nesër kosovarët, Kosovën apo Shqipërinë? (Video)

Kosova zhvillon ndeshjen e madhe kundër Kroacisë, nesër në “Loro Boriçi” në Shkodër. Por, në të njëjtën ditë dhe në të njëjtën orë (20:45) do të luajë edhe Kombëtarja shqiptare përball Lihtenshtajnit, në eliminatoret e “Kampionatit Botëror 2018”....

5 October, 2016Lexo më shumë

LajmiVOX: Kosova apo Kroacia? Flasin qytetarët (Video)

Edhe dy ditë na ndajnë nga ndeshja  shumë e rëndësishme e futbollit kosovarë....

4 October, 2016Lexo më shumë

LajmiVOX: Studentët e rinj flasin për fillimin e vitit akademik (Video)

Më shumë se 8,000 studentë të rinj pritet të bëhen pjesë e Universitetit të Prishtinës, “Hasan Prishtina"....

3 October, 2016Lexo më shumë

LajmiVOX: Qytetarët flasin për mungesën e Ushtrisë, akuzojnë qeverinë (Video)

Sot është mbajtur ceremonia e diplomimit të Kadetëve të FSK-së, në ambientet e Kazermës ”Adem Jashari” të Komandës së Forcave Tokësore të FSK-së....

30 September, 2016Lexo më shumë

LajmiVOX: Ja kë e preferojnë kosovarët në garën ndermjet Hillaryt dhe Trumpit (Video)

Në janar të vitit 2017, vendi më i fuqishëm në botë do të ketë një udhëheqës të ri....

29 September, 2016Lexo më shumë

LajmiVOX: Pse po vendosen bomba në institucione?

Kohëve të fundit, në Kosovë ka pasur jo pak raste të vendosjes së mjeteve shpërthyese në Institucionet e Republikës së Kosovës....

28 September, 2016Lexo më shumë
 

Fotolajm

Rita, Dua dhe Era.
?>
 

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO
 

Lojëra

  • Play Bike Rivals
  • Play 8 Ball Pool
  • Play Bow Master Japan
  • Play Zombie Big Trouble