Kështu mund të humbni peshë në mënyrë të shëndetshme – Lajmi.net
Kështu mund të humbni peshë në mënyrë të shëndetshme
Autori: Lajmi.net LifestyleShëndeti 18:01, 5 December 2017
Nëse peshoni 5 kg më shumë se pesha juaj ideale, ju në fakt ndiheni më mirë pasi dhe rreziku për probleme shëndetësore është më i vogël.

Çdo ditë ka ide të reja, dieta, programe dhe libra që na tregojnë se si të humbasim peshë. Por që gjithmonë duhet të dijmë se çfarë të hamë pasi që të gjitha këto janë shumë konfuze.

Është më e lehtë se kurrë më parë për të fituar peshë dhe shumë e vështirë për t’i humbur ato. Kështu që për të humbur peshë ju duhet të zvogëloni racionin tuaj ditor të të ushqyerit dhe të gjeni mënyra për të qenë më aktiv në jetën e përditshme, shkruan Sovrani.info

Për shembull, duhet të konsumoni më shumë perime me ngjyrë, gjë që ju bën të ndiheni dhe më të lehtësuar.

Mënyra se si dhe çfarë keni planifikuar të hani gjatë ditës, pa i shtuar ushqime tjera racionit tuaj, ndihmon poashtu të bini në peshë.

Ngrënia larg shtëpisë mund të jetë një sfidë kur dëshironi të humbni peshë.

Gjithashtu nëse hamë me ‘kujdes’, duke e fikur televizorin, duke ngrënë ngadalë, atëherë ne shijojmë ushqimit dhe hamë më pak.

Rol tjetër kyç në humbjen e peshës ka dhe aktiviteti fizik i cili ndryshon dhe mënyrën e jetesës suaj, duke ndihmuar kështu në humbjen e peshës./Sovrani.info

Fotolajm

Rita, Dua dhe Era.
?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO