Këshilla për përdorimin e verës, përfitimet shëndetësore – Lajmi.net
Këshilla për përdorimin e verës, përfitimet shëndetësore
Autori: Lajmi.net LifestyleShëndeti 19:06, 9 January 2018
Vera është pije alkoolike që prodhohet nga fermentimi i rrushit Vera është konsideruar si një prej pijeve më të shëndetshme.

Një gotë me verë të kuqe përmban sasi të lartë antioksidantësh. Vera ka ndikim pozitiv në zemër dhe në sistemin e qarkullimit të gjakut. Studimet kanë treguar se vera e kuqe e pasur me flavonoide është më e mira për shëndetin.

Flavonoidet janë të njohura për cilësitë e tyre antioksiduese dhe ndihmojnë trupin tu rezistojë viruseve apo qelizave kancerogjene.

Vera e kuqe përmban gjithashtu antioksidantë të tjerë që ndihmojnë trupin tu rezistojë tumoreve dhe sëmundjeve kardiovaskulare.

Megjithatë edhe pse vera përmban përbërës shumë të rëndësishëm për një shëndet të mirë, nuk duhet  tepruar.

Këshilla për përdorimin e verës

– Një gotë verë në ditë është e shëndetshme për zemrën

– Vera nuk u këshillohet grave shtatzëna apo atyre që kanë fëmijë në gji

– Vera nuk u bën mirë fëmijëve në moshë të vogël

– Vera është e këshillueshme për personat që vuajnë nga anoreksia /ATA/

Fotolajm

Rozana Radi provokon nga pasqyra, shfaq gjoksin më shumë se ç’duhet
?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO