Izetbegoviq i nënshtrohet kërcënimit të Vuçiqit, e tërheqë “njohjen” për Kosovën – Lajmi.net
Izetbegoviq i nënshtrohet kërcënimit të Vuçiqit, e tërheqë “njohjen” për Kosovën
Autori: Lajmi.net LajmePolitikëRajoni 15:06, 14 November 2017
Bakir Izetbegoviq
Bakir Izetbegoviq
Pas reagimeve të shumta ndaj intervistës së anëtarit boshnjak të Presidencës së Bosnjës dhe Hercegovinës, Baki Izetbegoviq për Deutsche Welle, ka ardhur edhe njoftimi nga kabineti i Izetbegoviqit, ku thuhet se agjencia serbe e lajmeve Tanjug e ka plasuar lajmin e rrejshëm për atë se Izetbegoviq ka thënë se Bosnja do ta njoh Kosovën.

 

“Pjesë të intervistës që anëtari i Presidencës së Bosnjës dhe Hercegovinës, Bakir Izetbegoviq i ka dhënë Deutsche Welle-s, agjencia e lajmeve Tanjug i ka plasuar të pasakta, jashtë kontekstit dhe në mënyrë tendencioze, duke e shtrembëruar vetëm thelbin e deklaratës”, thuhet në njoftim e kabinetit të Izetbegoviqit, transmeton lajmi.net.

Një informacion i tillë, sipas kabinetit të Izetbegoviqit ka shkaktuar seri të reagimeve të pamatura dhe të paragjykuara.

Sipas kabinetit të Izetbegoviqit, informacioni që e ka publikuar Tanjug nuk i përgjigjet të vërtetës dhe se shumë lehtë mund të vërtetohet në video-intervistën që publiku mund të shoh.

“Në vend që ta përmirësojnë lajmin e rremë që e kanë plasuar, nga Tanjug-u po vazhdojnë të dalin lajme që po e hutojnë opinionin, duke plasuar të pavërteta tjera. Me këtë është e qartë se Tanjug nuk e ka bërë këtë rastësisht, por pas të gjitha këtyre qëndron qëllimi për rrënimin e raporteve ndërmjet Bosnjës dhe Serbisë”, thuhet në njoftim.

Ky njoftim pason deklaratat e ashpra dhe kërcënuese të presidentit të Serbisë, Aleksandar Vuçiq në drejtim të Bosnjës dhe vet Izetbegoviqit. /Lajmi.net/

Lexoni edhe:

Vuçiq kërcënon hapur Bosnjën pas paralajmërimit të Izetbegoviqit për njohjen e Kosovës

Fotolajm

Rita, Dua dhe Era.
?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO