Google së shpejti do të ketë qasje në mijëra të dhëna gjenetike të pacientëve – Lajmi.net
Google së shpejti do të ketë qasje në mijëra të dhëna gjenetike të pacientëve
Autori: Lajmi.net LifestyleShëndetiTeknologji 23:16, 11 July 2017
Inteligjenca artificiale tashmë po vihet në përdorim nga NHS, në bashkpunim me firmën e Google DeepMind që ofron teknologji për të ndihmuar monitorimin e pacientëve.

Dhe një studim i ri sugjeron që Google së shpejti do të takohej me Gjeonominë Angleze – një kompani e ngritur nga Departamenti i Shëndetësisë për të renditur 100,000 gjenoma – për të diskutuar nëse DeepMind mund të përfshihet në pacient.

Në një artikull për The Conversation, Edward Hockings, një studiues në Universitetin e Perëndimit të Skocisë, shpjegon rreziqet e lejimit të një kompanie private të fitojë qasje në të dhëna të ndjeshme gjenetike.

Në rastin e Google, thotë ai, ai mund t’u lejojë atyre të targetojnë përdoruesit me reklama të personalizuara bazuar në preferencat e tyre dhe rreziqet shëndetësore.

Mund të krijojë profile të njerëzve bazuar në të dhënat e ADN-së, të cilat mund të ofrojnë detaje të tilla si rreziku i tyre për t’u bërë kriminel.

Ai thotë se të dhënat gjenomike janë ‘vaji i epokës dixhitale’ dhe asgjë nuk mund ta ndalojë ato të dhëna që të blihen dhe të shiten në të ardhmen.

Fotolajm

‘’Në makinë, ka njerëz që nuk do të takohen kurrë më!’’
?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO
 

Lojëra

  • Play Zombie Big Trouble
  • Play Supercar Showdown
  • Play Stealth Sniper
  • Play Urban Basketball