Edhe Rusia reagon për ‘Shqipërinë e Madhe’: Po nxisni konflikt në Ballkan – Lajmi.net
Edhe Rusia reagon për ‘Shqipërinë e Madhe’: Po nxisni konflikt në Ballkan
Autori: Lajmi.net BotaLajmeNacionale 16:17, 21 April 2017
Deklaratat e kryeministri të Shqipërisë, Edi Rama dhe presidentit të Kosovës, Hashim Thaçi për krijimin e Shqipërisë së Madhe kanë shkaktuar reagime të shumta.

Së fundi për këtë çështje ka folur edhe Ministria e Jashtme ruse, e cila me një komunikatë ka deklaruar se pretendimet e tilla nga dy liderë të shteteve shqiptare, mund ta destabilizojnë rajonin, transmeton lajmi.net.

“Me akuza të fshehta dhe të pabaza kundër Rusisë, po mundohen për ta destabilizuar Evropën Juglindore, këtë herë me projektin e Shqipërisë së Madhe. Kjo duke u bazuar në Kushtetutën e Shqipërisë e cila i jep të drejtën shteti shqiptar për të mbrojtur shqiptarët edhe jashtë Kosovës”, thuhet në komunikatën e MPJ-së nga Rusia, shkruan TASS.

Sipas tyre, deklarimet e tilla e nxisin potencialin për konflikt dhe rishikim të kufijve në Ballkan.

Ndaj këtyre deklaratave ka reaguar edhe ambasadori i SHBA-së në Kosovë, Greg Delawie dhe anëtarë tjerë të shteteve të Quintit. /Lajmi.net/

Fotolajm

Rita, Dua dhe Era.
?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO