3 mënyra natyrale si të shpërbëni dhe të parandaloni krijimin e gurëve në veshka – Lajmi.net
3 mënyra natyrale si të shpërbëni dhe të parandaloni krijimin e gurëve në veshka
Autori: Lajmi.net LifestyleShëndeti 15:26, 17 May 2017
Gurët e veshkave prekin rreth 10% të popullsisë, por është më e zakonshme tek meshkujt që janë në të 30-at dhe 40-at e tyre.

Gurët në veshkat formohen kur përqendrimi i natriumit, kalciumit dhe acidit uric rritet deri ne ate pika sa nuk mund të eleminohen më nga trupi.

Kur këto substanca bashkohen sëbashku, ato mund të formojnë gurë në veshka.

Simptomat që paralajmërojnë praninë e gurëve në veshkat tuaja përfshijnë urinim të shpeshtë, djersitje të tepruar, të vjella dhe të përziera, shkruan Living.al.

Në mënyrë që të parandaloni krijimin apo zmadhimin e këtyre gurëve është mirë të ndiqni këshillat e mëposhtme.

Lëng limoni dhe vaj ulliri

Limoni përmban acid limoni që mund të ndihmojë në shpërbërjen e gurëvë në veshka veç e veç. Nga ana tjetër, vaji i ullirit mund të ndihmojë në lehtësimin e kalimit të gurëve në uretër. Ju duhet të shtoni lëng limoni dhe vaj ulliri në një gotë me ujë e ta pini. Ky trajtim duhet të bëhet vetëm për tre ditë. Nëse gjendja juaj mbetet e njëjtë, konsultohuni me mjekun tuaj.

Çaji i hithrës
Kjo bimë djegëse është një diuretik i fortë e është i pasur në përbërës antibaklterialë që pastrojnë trupin nga toksinat e veshkat nga depozitimet minerale. Ju duhet të pini dy deri në tre gota çaji hithrash për të eleminuar gurët në veshka

Uje kokosi

Uji i kokosit ka kalium që mund të shndërrojë urinën tuaj acidike në alkaline në mënyrë që të shpërbëjë gurët. /Lajmi.net/

Fjalët kyçe: Guret ne veshke

Fotolajm

“Kulturë boksi” përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /FOTO
Foto, aparati për matjen e fuqisë së goditjes përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /lajmi.net ?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO
 

Lojëra

  • Play Bubble Trouble
  • Play Berry Rush
  • Play Bike Rivals
  • Play Bow Master Japan