Zyrtare: Emmanuel Adebayor njofton tërheqjen e tij nga futbolli

Ish-sulmuesi i kombëtares së Togos, Emmanuel Adebayor ka njoftuar tërheqjen e tij nga futbolli në moshën 39-vjeçare. Ai më parë ka luajtur për klubet angleze Arsenal, Manchester City, Tottenham Hotspur dhe Crystal Palace, si dhe skuadrën franceze Metz, ekipin Monegasque Monaco, ekipin spanjoll Real Madrid, klubet turke İstanbul Basaksehir dhe Kayserispor, dhe Club Olimpia të…

Sport

21/03/2023 10:48

Ish-sulmuesi i kombëtares së Togos, Emmanuel Adebayor ka njoftuar tërheqjen e tij nga futbolli në moshën 39-vjeçare.

Ai më parë ka luajtur për klubet angleze Arsenal, Manchester City, Tottenham Hotspur dhe Crystal Palace, si dhe skuadrën franceze Metz, ekipin Monegasque Monaco, ekipin spanjoll Real Madrid, klubet turke İstanbul Basaksehir dhe Kayserispor, dhe Club Olimpia të Paraguait.

Ai u votua Futbollisti Afrikan i Vitit për vitin 2008 ndërsa luante në Arsenal, dhe gjatë karrierës së tij të fundit, kur iu bashkua Olimpia Asuncion në vitin 2020, ai u bë lojtari më i paguar në Paraguai.

Në janar 2010, Adebayor ishte një nga lojtarët e përfshirë kur autobusi i ekipit të Togos u qëllua me armë zjarri në rrugën për në Kupën e Kombeve të Afrikës 2010 në Angola, pas së cilës ai u tërhoq nga detyra e ekipit kombëtar.

Në vitin 2013, ai u kthye në ekipin e Togos për Kupën e Kombeve Afrikane 2013 në Afrikën e Jugut, ku i ndihmoi ata të kualifikoheshin në çerekfinale. Ai është aktualisht golashënuesi më i mirë i të gjitha kohërave i Togos me 32 gola.

Ai shënoi 32 gola në 85 ndeshje për kombëtaren e Togos./Lajmi.net/