Zjarr në treg, 15 të vdekur, mbi 50 të plagosur

Të paktën 15 persona kanë vdekur pas një zjarr i madh përfshiu një treg në kryeqytetin kenian Nairobi.

Bota

28/06/2018 10:38

Më shumë se 50 persona mbetën të lënduar nga flakët, e cila shpërtheu në mes të natës duke shkatërruar shumë mallra.

Gikomba është një nga tregjet më të mëdha në qytet dhe zjarret janë të shpeshta, duke çuar në spekulime se zjarrvënia është e qëllimshme, raporton gazeta Standard.

Megjithatë, shkaku i zjarrit nuk dihet ende. Disa nga viktimat u dogjën, ndërsa të tjerët thithën tym helmues ndërsa u përpoqën të shpëtonin mallrat e tyre. Të plagosurit janë dërguar në spital.