Të Infektuar: 14119

Të Shëruar: 10546

Të Vdekur: 563

Zjarr masiv në SHBA, të paktën 8 mijë persona braktisin shtëpitë e tyre

20:35 | 3 Gusht 2020

Të paktën 8.000 persona janë detyruar të braktisin shtëpitë e tyre, pasi një zjarr masiv ka përfshirë zonën e Riverside County, në Kaliforninë Jugore.

Sipas autoriteteve zjarri ka nisur që të premten dhe forcat zjarrfikëse ende nuk kanë arritur ta vendosin nën kontroll.

Si pasojë, një shtëpi është shkrumbuar, ndërsa mijëra hektarë tokë janë shkretuar.

Dyshimet e para tregojnë se zjarrvënia mund të jetë e qëllimshme.