Zelensky në Shtëpinë e Bardhë – pesë gjërat që Ukraina pritet të kërkojë nga SHBA

Ndërsa lufta po vazhdon, presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky do të jetë në Shtëpinë e Bardhë të enjten. Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, ai do të takohet me homologun e tij amerikan për bisedime, pas një vizite në selinë e OKB-së në Nju Jork. Por çfarë kërkon – dhe çfarë ka nevojë – Ukraina nga…

Bota

21/09/2023 16:52

Ndërsa lufta po vazhdon, presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky do të jetë në Shtëpinë e Bardhë të enjten.

Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, ai do të takohet me homologun e tij amerikan për bisedime, pas një vizite në selinë e OKB-së në Nju Jork.

Por çfarë kërkon – dhe çfarë ka nevojë – Ukraina nga SHBA-ja tani? Dhe më e rëndësishmja, a mund t’ia ofrojë Uashingtoni

Të sigurojë ndihmë

Presidenti i SHBA-së, Joe Biden po përpiqet t’i japë Ukrainës 24 miliardë dollarë shtesë – përfshirë edhe ndihmë humanitare – për të ndihmuar në largimin e Rusisë nga territori i saj.

Megjithatë, pavarësisht premtimit për të ndihmuar Kievin “për aq kohë sa duhet”, përpjekja e tij është thellësisht e pasigurt falë një ngërçi politik në rritje në Kongres për shpenzimet federale, shkruan Euronews.

Kjo pasi që, ligjvënësit republikanë po bëjnë presion për shkurtime të gjera buxhetore dhe “mbyllja e qeverisë” pritet në fund të muajit.

“Ka shumë ndarje brenda mjedisit të brendshëm të Amerikës, veçanërisht në nivelin e qeverisë”, thotë Georgina Taylor, e cila po hulumton luftën në Ukrainë në Universitetin e Leeds. “Zelensky do të bëjë një tentim të fundit për të provuar të marrë atë ndihmë”

Rritje të mbështetjes nga SHBA

Pas ngecjes në Uashington qëndron një përçarje në rritje, me disa republikanë nga “Amerika së pari” që duan të ndalojnë plotësisht ndihmën për Ukrainën.

“Ka një shqetësim nga ana e SHBA-së kur bëhet fjalë për dërgimin e më shumë parave”, thotë Taylor për Euronews, duke shtuar se të djathtët ishin gjithnjë e më shumë kritikë ndaj një “çeku pa kufi” për Kievin.

Kjo është diçka që numri një i Ukrainës ka të ngjarë të përpiqet dhe ta trajtojë, duke takuar ligjvënësit amerikanë nga të dyja anët e ndarjes politike gjatë udhëtimit të tij.

Më tej, Taylor pretendon se Zelensky do të dëshirojë të forcojë mbështetjen përpara zgjedhjeve presidenciale të vitit 2024 në SHBA, të cilat mund të shohin Donald Trump të vijë në pushtet.

Ndërkohë një sondazh i CNN muajin e kaluar zbuloi se shumica e amerikanëve kundërshtojnë dhënien e më shumë parave për Ukrainën, me 55% që thonë se Kongresi i SHBA nuk duhet të autorizojë financime të mëtejshme.

Të frymëzojë besimin në kundërofensivë

Përparimi i Ukrainës në kundërofensivë do të arrihet patjetër kur të dy liderët të takohen, thotë Georgia Taylor nga Universiteti Leed.

“Është një temë shumë e vështirë për t’u diskutuar, sepse ka kaq shumë faktorë… por unë mendoj se SHBA-të do të donin të shihnin më shumë përparim që po bëhet”, ka thënë ajo për Euronews, përcjell Telegrafi.

“Por unë nuk mendoj domosdoshmërisht se do të ketë një shtytje të fortë që Kievit i duhet për të arritur përfitime në fushën e betejës… sepse ky është një pretendim shumë i guximshëm, veçanërisht kur nuk jeni i përfshirë drejtpërdrejt në luftime”.

I pajisur me shumë armë perëndimore, Kievi nisi kundërsulmin e tij kundër forcave ruse në qershor – dhe progresi ka qenë i ngadalshëm.

Zelensky mund t’i transmetojë Bidenit një “vizion më strategjik” të luftës, shton Dr Jade McGlynn, një studiuese në King’s College, duke vënë në dukje “dallimet e habitshme” midis kuptimeve perëndimore të konfliktit dhe atyre të Ukrainës.

Udhëheqësi ukrainas do të dëshirojë të argumentojë se pse Ukraina duhet të arrijë një fitore totale, e cila është vlerësuar si dëbimi i forcave ruse nga territori i saj.

“Nga këndvështrimi i disave në Perëndim, lufta po shkon gjithnjë e më shumë drejt asaj se duhet të ketë paqe, dhe paqja përfshin kompromis”, sugjeron McGlynn, duke aluduar në argumentet se Kievi duhet t’i japë Moskës tokën e pushtuar në këmbim të ndalimit të armiqësive.

Megjithatë, studiuesi pretendon se Ukraina ka pasur “prova mjaft të fundit se ‘ledhatimi’ nuk funksionon”, duke përmendur luftën e Rusisë në Ukrainën lindore që filloi në vitin 2014.

“Shumica dërrmuese e ukrainasve nuk duan të bëjnë kompromis për territorin për shkak të kërcënimit që do të përbënte për të ardhmen e Ukrainës dhe fëmijëve të tyre”.

“Ata e shohin luftën në terma shumë më të errët se sa mund të mendojnë disa vëzhgues perëndimorë”.

Më shumë armë

Një tjetër pikë në agjendë ka të ngjarë të jetë armatimi, me Ukrainën që ka nevojë për më shumë armë dhe municione në mes të ofensivës së saj në jug dhe lindje.

“Ukrainasit nuk do të kërkojnë domosdoshmërisht armë të reja… Çështja kryesore është t’i marrësh ato në kohë”, thotë McGlynn. “Kjo ka qenë pika kyçe e ngecjes sepse… shumë nga ato që ishin premtuar janë vonuar… ose është dashur shumë kohë për të arritur atje”.

Zelensky paralajmëroi liderët botërorë në prill se vonesat në furnizimin e vendit të tij me më shumë armë po i kushtonin jetë.

Nevoja e Kievit për armatim është më urgjente pasi zyrtarët – përfshirë vetë presidentin ukrainas – kanë thënë se kundërsulmi i vendit nuk do të ndalet këtë dimër, pavarësisht se moti e bën më të vështirë luftën.

Të shtyjë anëtarësimin në NATO

Pas pushtimit rus në shkurt 2022, Ukraina rinovoi përpjekjet e saj për t’u bashkuar me NATO-n.

Megjithatë, kërkesa e saj ka qenë jo ashtu siç ishte pritur, me aleancën ushtarake të udhëhequr nga SHBA-ja që hodhi poshtë kërkesën e Kievit për anëtarësim të shpejtë në shtator të vitit 2022.

“Zelensky po bën vazhdimisht presion për NATO”, thotë Taylor, duke besuar se tema ka të ngjarë të jetë një pikë diskutimi në Shtëpinë e Bardhë.

Ajo sugjeron se afrimi në dukje midis Rusisë dhe Koresë së Veriut – me liderët e të dy vendeve që u takuan javën e kaluar – mund t’i bëjë këto “biseda të NATO-s më gjithëpërfshirëse”.

“Ne nuk e dimë nëse konflikti do të rrjedhë jashtë kufijve të Ukrainës. Ky rrezik është gjithmonë aty”, thotë Taylor për Euronews, megjithëse shton: “ka gjëra shumë më të menjëhershme për t’u fokusuar” kur Biden dhe Zelensky të takohen.

Ndërkohë disa vëzhgues e shohin anëtarësimin e Ukrainës në NATO si mënyra më e mirë për të siguruar paqen e ardhshme të vendit dhe Evropës, me ombrellën e saj të sigurisë që pengon agresionin e mundshëm rus.

Megjithatë, ekspertët i thanë Euronews se ka disa arsye pse Kievi nuk mund të bashkohej me aleancën, duke përfshirë rrezikun e një lufte më të gjerë, mungesën e gatishmërisë së Kievit dhe fitoren e mundshme propagandistike për presidentin rus Vladimir Putin.