Vritet teksa po ndihmonte të tjerët

Një 26-vjeçar nga Njuton i Karolinës së Veriut, u vra teksa po u vinte në ndihmë njerëzve të bllokuar nga stuhia “Jonas”. Mediat amerikane e quajnë “Samaritani i mirë”, por ishte pikërisht mirësia ajo që i mori jetën.

Bota

25/01/2016 14:28

Ngjarja ndodhi në Katauba të këtij shteti, një nga më të goditurit prej stuhisë historikë të dëborës. Akulli në rrugë bëri që disa makina të rrëshqisnin, ku një pjesë u përplasën dhe të tjera mbetën varg pas tyre.

Sipas medieve vendase, Jefferson Heavner, shofer kamioni, afrohet për të parë si mund të ndihmojë dhe i drejtohet njërës prej makinave të përfshira në aksident. Në timon ishte studenti 27-vjeçar Marvin Jacob Lee, nga Klermonti.

Ndërkohë, dëshmitarët okularë kanë rrëfyer se i riu që në fillim ishte shfaqur mjaft agresiv dhe thanë se ai kishte qenë i pirë. Sapo dëgjoi se Heavner donte të thërriste policinë për ndihmë, Lee doli nga makina e hapi zjarr.

Dëshmitarët kanë shtuar se, “edhe kur 26-vjeçari ra në tokë, studenti vazhdoi të qëllonte. Me mbërritjen e forcave të rendit, Lee u mbyll në automjetin e tij e u desh ndërhyrja e forcave speciale dhe një mjeti të blinduar për ta nxjerrë prej andej”.

27-vjeçari akuzohet për “vrasje me dashje”. Historia e Jefferson u pasqyrua gjerësisht në mediat amerikane. Miqtë dhe të afërmit krijuan një faqe përkujtimore në interneti, përmes të cilës po përpiqen gjithashtu të mbledhin fonde për djalin 17-muajsh të viktimës, Bretlee, të cilin Heavner po e rriste i vetëm.