Vrimat e Teatrit, rruga e re zbulon muret me dërrasa e të rrënuara të ndërtesës – Lajmi.net
Vrimat e Teatrit, rruga e re zbulon muret me dërrasa e të rrënuara të ndërtesës
Autori: Lajmi.net Kulturë/ArteRajoni 19:51, 19 July 2018
Hapja e rrugës për në hyrjen e ndërtesës së Kontrollit të Lartë të Shtetit ka zbuluar një anë të errët të ndërtesës së Teatrit Kombëtar. Kjo ka zbuluar muret në gjendje të degraduar dhe ndërtuar me material lehtësisht të thërrmueshme.

Çështja e Teatrit Kombëtar është shtjelluar në debate të gjera. Fillimisht nga disa prej aktorëve, të cilët ishin në fillim kundër shembjes. Top Channel e ka pasqyruar këtë gjendje edhe më herët, pa u hequr pjesa mbuluese e rrugës ende të pahapur të Kontrollit të Lartë të Shtetit.

Aktualisht një pjesë e artistëve ka filluar të negociojë me Bashkinë e Tiranës mbi projektin e ri të Teatrit Kombëtar, i sjellë nga arkitekti danez Bjarke Ingels.

Ndërkohë Aleanca për Mbrojtjen e Teatrit dhe opozita kanë deklaruar se do të vijojnë luftën e tyre për të mbrojtur godinën ekzistuese.

Pasi debate është bërë politik pritet edhe vendimi i Presidentit Meta, nëse do e dekretojë apo jo projektligjin.

Mbi këtë godinë po zhvillohet një debat i fortë edhe politik. Sidomos pas miratimit të Kuvend të ligjit që i hap rrugën shembjes së kësaj godine. Se cila është gjendja e saj dhe sa e sigurt është kjo godinë, duhet të flasin ekspertët./Top Channel

Fotolajm

Rita, Dua dhe Era.
?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO