Vazhdojnë rastet e reja me COVID-19 në Kinë

Kina ka publikuar bilancin e 24 orëve të fundit me COVID-19.

Bota

10/06/2020 08:27

Kina raportoi tre raste të konfirmuara dhe pesë të reja asimptomatike COVID-19 deri në fund të 9 qershorit, tha të mërkurën Komisioni Kombëtar i Shëndetësisë, raporton Reuters, transmeton lajmi.net.

Të gjitha rastet e reja të konfirmuara përfshijnë udhëtarët nga jashtë, tha komisioni në një deklaratë. Gjithsej tre raste të reja të konfirmuara dhe 21 raste asimptomatike COVID-19 u raportuan një ditë më parë.

Raporti i infeksioneve kontinentale tani është 83.046 me numrin e vdekjeve të pandryshuar në 4634, transmeton lajmi.net.

Kina nuk numëron pacientë asimptomatikë, të cilët janë të infektuar me koronavirus por nuk tregojnë simptoma, siç konfirmohen rastet e COVID-19. /Lajmi.net/